НАЈНОВИ ВЕСТИ

najnoviVestiFilter
 • СИТЕ КАТЕГОРИИ
 • Култура
 • Хроника
 • Реклама
 • Спорт
 • Здравје
 • Празници
 • Економија
 • Политика
 • Екологија
 • Временска прогноза
 • Струмица Денес
 • Магазин
 • Настан
 • Забава
 • Хуманост
 • Ново во Градот

Времето денес облачно со повремени врнежи од дожд

Претежно облачно и студено со повремени локални врнежи од дожд и снег во пониските и снег на повисоките места и на планините. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: БУГАРИЈА ВЛЕГУВА ВО КОНФЛИКТ НА НИВО НА СТУДЕНА ВОЈНА!

Навистина можам да кажам дека ова што го гледам е нешто за кое ние предупредувавме дека ќе се случува. Ја користам оваа прилика да кажам неколку реченици поврзани со сето тоа. Прво, она кое што...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Викторија Панчурова и Теодора Димоска првите домашни фудбалерки со професионален статус!

ЖФК Тиверија Струмица: ЖФК Тиверија Струмица е клуб кој инвестира во развојот на своите фудбалерки. Доказ за тоа се и професионалните договори на Викторија и Теодора кои ќе бидат првите домашни фудбалерки во Македонија со...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВО КОПАНИЦА ПРОНАЈДЕН ПИШТОЛ ОД ДОМОТ НА УБИЕНАТА М.Б ОД СТРУМИЦА!

На 25.01.2023 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, од Секторот за насилен криминал и од Единицата за недозволена трговија со оружје при СВР...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КОСТАДИНОВ: Општинските инспектори заедно со СВР Струмица на лице место затекнаа несовесни граѓани кои гореле кабел!

Коста Костадинов, градоначалник на општина Струмица: Горењето кабел една од главните причини за загаденоста на воздухот! Толеранција за тоа нема. Општинските инспектори заедно со СВР Струмица на лице место затекнаа несовесни граѓани кои гореле кабел....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ОПШТИНИ

OpstiniFilter
 • Сите Општини
 • Струмица
 • Босилово
 • Василево
 • Ново Село

Времето денес облачно со повремени врнежи од дожд

Претежно облачно и студено со повремени локални врнежи од дожд и снег во пониските и снег на повисоките места и на планините. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: БУГАРИЈА ВЛЕГУВА ВО КОНФЛИКТ НА НИВО НА СТУДЕНА ВОЈНА!

Навистина можам да кажам дека ова што го гледам е нешто за кое ние предупредувавме дека ќе се случува. Ја користам оваа прилика да кажам неколку реченици поврзани со сето тоа. Прво, она кое што...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Викторија Панчурова и Теодора Димоска првите домашни фудбалерки со професионален статус!

ЖФК Тиверија Струмица: ЖФК Тиверија Струмица е клуб кој инвестира во развојот на своите фудбалерки. Доказ за тоа се и професионалните договори на Викторија и Теодора кои ќе бидат првите домашни фудбалерки во Македонија со...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВО КОПАНИЦА ПРОНАЈДЕН ПИШТОЛ ОД ДОМОТ НА УБИЕНАТА М.Б ОД СТРУМИЦА!

На 25.01.2023 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, од Секторот за насилен криминал и од Единицата за недозволена трговија со оружје при СВР...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КОСТАДИНОВ: Општинските инспектори заедно со СВР Струмица на лице место затекнаа несовесни граѓани кои гореле кабел!

Коста Костадинов, градоначалник на општина Струмица: Горењето кабел една од главните причини за загаденоста на воздухот! Толеранција за тоа нема. Општинските инспектори заедно со СВР Струмица на лице место затекнаа несовесни граѓани кои гореле кабел....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НОВО ВО ГРАДОТ

ПЛАТА 25.000 ДЕНАРИ: СЕ БАРААТ ДЕВОЈКИ ЗА РАБОТА ВО ТОБАКО „ЛАМАР“

Тобако „ЛАМАР“ бара девојки за работа. Сите оние кои се заинтересирани за пријавување и повеќе информации, може да се јават на следниот телефонски број: 077 993 333

ПЛАТА: 25.000 ДЕНАРИ

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

МЛЕКАРА ЈОКА ВРАБОТУВА РАБОТНИК ВО ПРОИЗВОДСТВЕН ПОГОН ВО ИНДУСТРИСКАТА ЗОНА СЕВЕР ВО СТРУМИЦА!

МЛЕКАРА ЈОКА, поради проширување на обемот на работа и развој има потреба од вработување на следната позиција: 1. Работник во производствен погон (2) во производствениот погон во Индустриската зона Север во Струмица Потребни квалификации: ✔️...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СЕ БАРА ЖЕНА ЗА ЧУВАЊЕ НА СТАРО ЖЕНСКО ЛИЦЕ ВО БОСИЛОВО ОД ПОНЕДЕЛНИК ДО ПЕТОК!

Се бара жена за чување на старо женско лице во Босилово од понеделник до петок, сабота и недела слободни денови. Лицето потребно е да биде чувано од 09:00 часот до 17:30 часот. Плата по договор....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАСКОРО НОВО ВО СТРУМИЦА: „ГЕНЕРАЦИЈА“ ВРАБОТУВА ШАНКЕР/КА И КЕЛНЕР/КА!

Coffee to go „ГЕНЕРАЦИЈА“ наскоро со официјално отворање во Струмица. „ГЕНЕРАЦИЈА“ вработува ШАНКЕР/КА и КЕЛНЕР/КА. Пожелно е претходно работно искуство, но не е задожително. Плата 28.000 денари со платено пензиско и здравствено осигурување + недела...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

АД СТРУМИЧКО ПОЛЕ ВРАБОТУВА СМЕТКОВОДИТЕЛ/КА, ЗЕМЈОДЕЛСКИ ТЕХНИЧАР И АГРОНОМ!

АД Струмичко поле има потреба од сметководител/ка, земјоделски техничар и агроном. Сите заинтересирани може да се јават на следниот телефонски број: 034 354 776 до 15:00 часот или да испратат CV на мејл strumicko_pole@ yahoo.com

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОЛИТИКА

Politika
 • Сите Партии
 • ВМРО-ДПМНЕ
 • СДСМ

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: БУГАРИЈА ВЛЕГУВА ВО КОНФЛИКТ НА НИВО НА СТУДЕНА ВОЈНА!

Навистина можам да кажам дека ова што го гледам е нешто за кое ние предупредувавме дека ќе се случува. Ја користам оваа прилика да кажам неколку реченици поврзани со сето тоа. Прво, она кое што...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАЈНОВА ВЕСТ: Бугарија го повлече амбасадорот и ги замрзнува сите меѓудржавни проекти со Македонија!

Бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов останува во Софија се’ додека, според бугарските власти, не се случи вистинска промена, а дотогаш ќе бидат запрени и сите меѓудржавни проекти помеѓу двете држави, изјави бугарскиот министер за...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Дали Џамбаски му се закани на Пендаровски со атентат и зошто државата не реагира?

Во интервју за софиската Нова ТВ европратеникот Ангел Џамбаски најави дека секако ќе дојде на 4 февруари во Скопје иако не го планирал тоа, но сега е решен да го посети гробот на Гоце Делчев...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЏАМБАСКИ СО НОВА ПРОВОКАЦИЈА ПО ИЗЈАВАТА НА ПЕНДАРОВСКИ: Прогласувањето бугарски личности за забранети нема да ја избрише историската вистина!

Европратеникот Ангел Џамбаски денеска на својот Фејсбук профил побара да се врати ветото за Македонија. „Врати го веднаш ветото на Северна #Македонија“, напиша тој. Оваа изјава следи по изјавата на претседателот Стево Пендаровски за Џамбаски...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПЕНДАРОВСКИ ПОБАРА ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ НА ЏАМБАСКИ ВО МАКЕДОНИЈА ПОРАДИ ПРОВОКАЦИИТЕ!

Предлог за забрана за влез во државата на еден пратеник од Бугарија дал претседателот Стево Пендаровски, откри тој по седницата на Советот за безбедност во вилата Водно. Пендаровски, напоменувајќи дека тој според неговите надлежности може...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВЛАДИМИР РИСТОВ: Добивме најзагадена Струмица, а СДСМ ветуваше алпски воздух!

Владимир Ристов, советник во советот на општина Струмица од редовите на ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ВЕТУВАА АЛПСКИ ВОЗДУХ, НО ДОБИВМЕ НАЈЗАГАДЕНА СТРУМИЦА ⚠️Според податоците на државните станици за индексот на квалитетот на возух загадувањето со ПМ 10...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЕКОНОМИЈА

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА ОД ПОЛНОЌ!

РКЕ донесе одлука со која се зголемуваат цените на горивата.   Цените на горивата кои ќе важат од вечерва по полноќ: ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 85,00 ден/лит ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 83,00 ден/лит. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Исплата на ученичките и студентските права по основ на стипендии и оброк ќе се реализира до крајот на јануари

Министерството за образование и наука известува дека исплатите за ученички стипендии, студентски стипендии во земјата и во странство и субвенциониран студентски оброк ќе се реализираат во текот на следната недела. Основ за исплата е усвојувањето...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НОВО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА ОД ПОЛНОЌ!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,90 % во однос на одлуката од 16.1.2023 година....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СУБВЕНЦИИ ЗА ИНВЕСТИЦИИ ВО ТУТУНОПРОИЗВОДСТВОТО

Тутунарите и годинава ќе можат да аплицираат за финансиска поддршка до 10.000 евра. Парите се за набавка на опрема со која ќе им се олесни производството. Лани за прв пат 29 тутунопроизводители за оваа намена...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СЕ ЗГОЛЕМУВАТ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА!

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ се зголемува за 1,00 денар, а на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 за 1,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. За еден денар поскапува и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ОБЈАВЕНА ЛИСТА НА НАЈГОЛЕМИТЕ КОМПАНИИ ВО СВЕТОТ ВО 2022!

2022 година беше обликувана од неповолните макроекономски ветрови. Трилиони долари беа избришани на берзата, ослабена е довербата на инвеститорите, а цените ги скратија џебовите на потрошувачите. Општо земено, многу од најголемите светски компании доживеаја остар...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХРОНИКА

ВО КОПАНИЦА ПРОНАЈДЕН ПИШТОЛ ОД ДОМОТ НА УБИЕНАТА М.Б ОД СТРУМИЦА!

На 25.01.2023 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, од Секторот за насилен криминал и од Единицата за недозволена трговија со оружје при СВР...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

УАПСЕНО ЕДНО ЛИЦЕ ОД СКОПЈЕ – НАПАДНАЛ СТРУМИЧАНКА И ЈА ЗАТВОРИЛ ВО СВОЈОТ СТАН!

На 24.01.2023 во 20.15 часот на ул.„Брсјачка Буна“ во Скопје, полициски службеници од Полициското одделение Шуто Оризари го лишиле од слобода И.А.(60) од Скопје. Тој се сомничи дека на 23.01.2023 во неговиот дом физички ја...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Приведено лице од Струмица, осомничено за убиство на своја роднина, поднесена кривична пријава!

На 23.01 2023 од страна на полициски службеници од СВР Струмица во содејство и координација со Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал лишен е од слобода П.И.(25) од Струмица. Тој се...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО СО ДЕТАЛИ ЗА ПОЧИНАТАТА ЖЕНА

Првичните резултати од обдукцијата што јавниот обвинител ја нареди врз почината 83-годишна жена од Струмица упатуваат на тоа дека станува збор за насилна смрт. Кај починатата чие тело беше откриено на 20 јануари во куќа...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПРОНАЈДЕНА МРТВА ЖЕНА ВО КУЌА ВО СТРУМИЦА – ПОВЕЌЕ ОД 7 ЧАСА ПОЛИЦИЈАТА ВРШИ УВИД!

83 годишна жена е пронајдена мртва во куќа во близина на училиштето „Никола Вапцаров“ во Струмица. Полицијата повеќе од 7 часа го обезбедува местото и врши увид. Улицата во моментот е блокирана и не е...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧАНЕЦ КОЈ ПОБЕГНАЛ ОД ЗАТВОР Е ПРОНАЈДЕН ВО ШТИП – ОСУДЕН Е НА 10 ГОДИНИ!

На 18.01.2023 во 10.45 часот Оперативен тим – потраги на ул.„Черења“ во Штип го лиши од слобода С.Д.(31) од Струмица, осуден на казна затвор во траење од 10 години и 6 месеци, поради сторени кривични...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СПОРТ

Викторија Панчурова и Теодора Димоска првите домашни фудбалерки со професионален статус!

ЖФК Тиверија Струмица: ЖФК Тиверија Струмица е клуб кој инвестира во развојот на своите фудбалерки. Доказ за тоа се и професионалните договори на Викторија и Теодора кои ќе бидат првите домашни фудбалерки во Македонија со...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Струмичанецот Јани Атанасов го остварува својот сон – Полски клуб даде 300.000 евра за трансфер!

Македонскиот репрезентативец Јани Атанасов и официјално е нов фудбалер на полска Краковија откако вечерва го потпиша три ипол годишниот договор со овој клуб. Атанасов во Краковија доаѓа од сплитски Хајдук, шест месеци пред да му...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧАНЕЦОТ ЖИВКО КРСТЕВ ПРЕД ДОГОВОР СО ХРВАТСКИОТ ПРВОЛИГАШ СЛАВЕН БЕЛУПО!

ФК Академија Пандев – младинска школа: Нашиот капитен на кадетите Живко Крстев изминатата недела беше на проба во хрватскиот прволигаш Славен Белупо и се покажа во одлично издание.Во наредните денови очекуваме договор помегу двата клуба...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НА 3 ФЕВРУАРИ ВО СТРУМИЦА ЌЕ СЕ ИЗБИРААТ НАЈДОБРИТЕ СПОРТИСТИ, СПОРТСКИ ЕКИПИ И ТРЕНЕРИ ВО 2022 ГОДИНА!

Под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Струмица и во техничка организација на Општинскиот сојуз на училишен спорт на Струмица, а во соработка со спортските новинари и спортските работници од Струмица, ќе се организира...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ТУРНИР ВО ШАХ ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ШАХОВСКИОТ КЛУБ „ЦАРЕВИ КУЛИ“ – БРОЈОТ НА УЧЕСНИЦИ Е ОГРАНИЧЕН, ПРИЈАВИ СЕ!

2023 СТРУМИЦА ГРАН-ПРИ за СЕНИОРИ РАСПОРЕД: Струмица Гран-При ќе се игра во 12 турнири, еден турнир месечно. Турнирите ќе се играат во последниот викенд од секој месец (сабота или недела). Првиот турнир ќе се одигра...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

УТРЕ ЗАПОЧНУВА МАКЕДОНСКИОТ СОН НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО: НАШИТЕ РАКОМЕТАРИ ПРИСТИГНАА ВО ПОЛСКА!

Ракометната репрезентација на Македонија пристигна во Краков каде во наредните денови ќе настапи на Светското првенство. Пред избраниците на селекторот Кирил Лазаров е голем предизвик, со оглед дека групата е многу квалитетна, а ривали ќе...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КУЛТУРА

ИНТЕРВЈУ СО ДЕНИ МИХОВ ИЛИ ДИЏЕЈ ТЕРРОР: СТРУМИЧКИОТ ДИЏЕЈ КОЈ ЈА ОСВОЈУВА ШВАЈЦАРСКАТА ПУБЛИКА!

Иако од страна изгледа дека е лесно да се биде диџеј, всушност не е така. За да се биде диџеј потребно е да имате вештини, тоа значи да знаете како да се справите со публиката...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

„Комплицирано е“ – изложба на цртежи на Кирчо Арсовски во Струмица!

Утревечер, 20 јануари 2023 година, во 21:00 часот, во бар „Нагоре“, Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ ја реализира изложбата на цртежи „Комплицирано е“ на Кирчо Арсовски од...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Во среда концерт на оперската пејачка Сара Јанева во Струмица со наслов „Празнична интрига“

Коцерт со наслов „Празнична интрига“ ќе се одржи во Уметничка галерија во Струмица на 28.12.2022 (среда), во изведба на нашата млада оперска пејачка Сара Јанева заедно со успешната Анастасија Гичевска како пијано соработник. Тема на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧАНЕЦОТ ПЕТАР ТРАЈКОВ ГО ПРОМОВИРАШЕ РОМАНОТ „ТАРАФОТ“ ВО МЕТАНОЈА КАФЕ ВО СКОПЈЕ!

Во автентичен книжевно афирмативен амбиент на Метаноја кафе во Скопје во сабота се одржа промотивно читање на книгата Тарафот од Петар Трајков од Струмица. Промоцијата беше реализирана како читање на делови од текстот одбрани лично...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

УТРЕ ВО КИНОТЕКА НА МАКЕДОНИЈА ЌЕ БИДЕ ПРИКАЖАН ДОКУМЕНТАРНИОТ ФИЛМ „ТРН“

Утре, 21 октомври од 18:00 часот во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан документарниот филм ТРН. Документарниот филм „Трн“ е посветен на актерот и граѓански борец и активист Стојан Велков Трн. Во филмот се опфатени...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВОЗНИОТ ПАРК НА СТРУМИЧКИТЕ ХЕРОИ ПОЖАРНИКАРИ Е ЗГОЛЕМЕН ЗА УШТЕ ЕДНО ПРОТИВПОЖАРНО ТЕРЕНСКО ВОЗИЛО!

Коста Костадинов, градоначалник на општина Струмица: Возниот парк на Противпожарната единица во Струмица е зголемен за уште едно ново противпожарно теренско возило со резервоар од 400 литри вода. Благодарност до Дирекцијата за заштита и спасување....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЗАБАВА / МАГАЗИН

Свински ребра од рерна – меко и сочно месо

СОСТОЈКИ: 2 кг свински ребра 1 шолја кечап 3/4 шолја кафеав шеќер половина шолја бел оцет половина шолја мед 1/3 шолја соја сос 1 лажичка мелен ѓумбир 1 лажичка сол 3/4 лажичка сенф половина лажичка...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Најдобрите макарони со сирење – вкусен и брз ручек

СОСТОЈКИ: 2 шолји макарони 4 лажици путер 1 лажица изгмечен лук 4 лажици брашно 3 шолји млеко 1/2 лажичка сол 1/2 лажичка бибер 1 лажичка чили во прав 2 шолји чедар сирење, изрендано 1 шолја...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВКУСЕН РЕЦЕПТ ЗА РУЧЕК: Мусака со тиквички и сос со оригано

Состојки 1 паковка сос за мусака со тиквици ( јас користев на Магги ) 250гр мелено мешано месо 1 кромид 250гр компири 1голема 230 гр тиквичка 50 гр нарендан кашкавал гауда 50 гр ситно мелен...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

За прв пат на листата на најбогатите луѓе во регионот се најде и Македонец!

Пандемијата, прекинатите синџири на производство и снабдување, лошата глобализација, рецесијата, инфлацијата, растот на цените на инпутите, геополитичките судири на моќните земји. Имаа значително влијание врз намалувањето на вредноста на компаниите и богатството на бизнисмените во...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Што рекол Алберт Ајнштајн кога го прашале дали верувал во НЛО?

Вечерта на 19 јули 1952, на небото над Вашингтон се случил необичен случај. Контролорите на авиосообраќај гледале како неидентификувани летечки објекти (НЛО) летале над Белата Куќа, простор на кој не се дозволува поминување авиони. Летечките...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХУМАНОСТ

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОСТАДИНОВ ОБЈАВИ: Обезбедуваме бесплатен престој за децата на самохраните родители во градинките „Детска радост“ и „Виножито“ кои земаат плата пониска од просечната!

Коста Костадинов, градоначалник на општина Струмица: Хуманата димензија и поддршката на граѓаните ќе ни биде јака страна и оваа година, посебно кога се во прашање најмладите жители на нашата Струмица. Обезбедуваме бесплатен престој за децата...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЕЛЕУСА ФОНДАЦИЈА ПОДЕЛИ БОЖИЌНИ ПАКЕТЧИЊА НА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ

На 11 јануари во Струмичката епархија беа поканети директорите на средните училишта од Струмица ,,Димитар Влахов” и ,,Никола Карев” и директорите на основните општински училишта ,,Видое Подгорец”, ,,Сандо Масев”, ,,Никола Вапцаров”, ,,Маршал Тито” од Струмица...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Тешката приказна на Тале: Не би дочекал утре без моите деца!

Тале Витанов веќе неколку месеци живее сам со своите две деца. Роден е во Велес, каде го минува детството и младоста и имал убав живот додека била жива мајка му и додека живееле во заедница...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ФОНДАЦИЈАТА „ЗАЕВ-ЕДНО ОПШТЕСТВО ЗА СИТЕ“ ДОНИРАШЕ ДИЈАГНОСТИЧКИ АПАРАТ ВО СТРУМИЧКАТА БОЛНИЦА!

ФОНДАЦИЈА „ЗАЕВ-ЕДНО ОПШТЕСТВО ЗА СИТЕ“: Еден од најважните фундаменти врз кој почиваат постоењето и дејствувањето на Фондацијата „Заев – Едно општество за сите“ е и унапредувањето на јавното здравје. Како дел од активностите за доследно...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Д-Р ЈАДРАНКА ПОЦКОВА: Посетата на штитениците во Банско во пресрет на новата година е дел од мојата задолжителна агенда секоја година!

Д-р Јадранка Поцкова, пратеник во собранието на Република Македонија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ: Деновите што претстојат во својата празничност се можност да ги посетиме најблиските и да сме секогаш тука за оние на кои сме...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЗОРИЦА ЗАЕВА И Д-Р ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ДОНИРАА ПЕРИКИ НА 15 ПАЦИЕНТКИ КОИ СЕ ЛЕКУВААТ ОД РАК НА ДОЈКА!

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“. По повод одбележувањето на Октомври како месец за борба против ракот на дојката, госпоѓа Зорица Заева и Д-р Венко Филипче од име на Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ИСТОРИЈА

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО НАРОДНАТА ПЕСНА: Народот го сметал за божество, а името му станало легенда уште додека бил жив!

Во животот на македонскиот народ песната имала важно место, особено во тие тешки времиња на ропство и револуционерни движења за ослободување од тоа ропство. Тогаш на нашиот народ песната му била и химна и молитва,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕ САМООРГАНИЗИРА – УШТЕ ОД 3 ФЕВРУАРИ ЌЕ СЕ ЧУВА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ!

Народот се самоорганизира по 16 часот на 3-ти февруари со преноќување во црквата Св.Спас да го штити гробот на Гоце. АПЕЛ ЗА МАСОВНО ПРИСУСТВО НА МАКЕДОНЦИТЕ НА ГРОБОТ НА ВЕЛИКАНОТ НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ДВИЖЕЊЕ ГОЦЕ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЈАНЕ КИРОВ: На денешен ден исполнет е заветот – коските на Гоце Делчев од Бугарија се носат на почивање во Македонија, на 8 октомври пристигнале и во Струмица!

Јане Киров, дипломиран професор по Историја и уредник во портал Струмица Денес: Денешниот ден е можеби и најважниот ден во историјата на Република Македонија. Чествувањето на ликот на Гоце Делчев е тесно поврзано со неговата...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЗА НЕКОЛКУ ГОДИНИ ЌЕ МОЖЕМЕ ДА БИДЕМЕ ДЕЛ ОД ВСЕЛЕНСКИОТ ТУРИЗАМ: Илон Маск ги испрати првите цивили во вселената!

Спејс-Икс“ на Илон Маск вчера утрово, во 02:00 ч. по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита. Тие три дена ќе престојуваат во Вселената. Според западни медиуми,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЈАНЕ КИРОВ ЗА ПЕТТЕ СТРУМИЧКИ СТУДЕНТИ: НА СЕКОЕ МАВАЊЕ УБИЈЦИТЕ ВИКАЛЕ, „ЕВЕ ВИ ЗА ЈАНЕ, ЗА ДАМЕ, ЗА ЧЕНТО“, „ЕВЕ ВИ ЗА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА“

Јане Киров, Историчар и уредник во портал Струмица Денес: Млади деца, полни со живот, енергија и желба за подобра, слободна и независна Република Македонија! Водени од духот на Гоце Делчев и идеалите на ВМРО, Пецев,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КОЛУМНА НА ПРОФЕСОР ОЛИВЕР ЦАЦКОВ: Македонскиот народ кон никого не посегна со оружје, никого не испрати во логори, го освојуваа, но секогаш победнички се исправаше!

Колумна за Струмимца Денес на професорот од УГД Оливер Цацков: Пред неколку години на приватната руска интернет телевизиија ˮДожд˝ осамна анкета за прашањето: ˮДали требаше да се предаде Ленинград (на нацистите) со што ќе беа...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАУКА

Научници веруваат дека Земјиното јадро престанало да се врти

Според ново истражување, се чини дека внатрешното јадро на Земјата престанало да се врти. Иако ова звучи лошо, научниците велат дека тоа не е толку страшно. Новото истражување оди во прилог на теорија според која...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Зошто понекогаш се чувствуваме како да паѓаме кога заспиваме?

Неверојатни 70 проценти од луѓето велат дека го доживеале чувството на лажно паѓање кога конечно ќе заспијат, но малкумина разбираат што е тоа и зошто се случува. Безопасната и релативно честа сензација е позната како...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Што рекол Алберт Ајнштајн кога го прашале дали верувал во НЛО?

Вечерта на 19 јули 1952, на небото над Вашингтон се случил необичен случај. Контролорите на авиосообраќај гледале како неидентификувани летечки објекти (НЛО) летале над Белата Куќа, простор на кој не се дозволува поминување авиони. Летечките...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Роботи им помагаат на вработените во болница во Словенија

Општата болница во Словењ Градец, Словенија, доби нов робот, кој заедно со својот претходник им помага на вработените во физички задачи што се прилично потешки. Станува збор за ист робот како тој што веќе се...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАПРАВЕН ПРВИОТ ЧЕКОР ЗА ПОВТОРНО ВРАЌАЊЕ НА ЧОВЕШТВОТО НА МЕСЕЧИНАТА!

Европската вселенска агенција објави кратко видео во кое е прикажано како изгледал патот на капсулата Orion од лансирањето до враќањето на Земјата. Со оваа мисија е направен првиот чекор кон враќање на луѓето на Месечината,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ ЌЕ БИДЕ ЛАНСИРАНО НАЈМОЌНОТО ВСЕЛЕНСКО ЛЕТАЛО ДОСЕГА – ВИЗИОНЕРОТ ИЛОН МАСК НА ЧЕКОР ДО МАРС!

После повеќе одложувања изгледа дека се ближи денот кога најголемото и нaјмоќното вселенско летало досега ќе полета во орбитата. Според Илон Маск, тоа треба да биде на крајот на наредниот месец или во март, при...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ