НАЈНОВИ ВЕСТИ

najnoviVestiFilter
 • СИТЕ КАТЕГОРИИ
 • Култура
 • Хроника
 • Реклама
 • Спорт
 • Празници
 • Здравје
 • Економија
 • Временска прогноза
 • Политика
 • Екологија
 • Магазин
 • Струмица Денес
 • Хуманост
 • Забава
 • Настан
 • Ново во Градот
 • Свет

Повратот преку „Мој ДДВ“ се зголемува на 2 100 денари

Првите зголемени суми, корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“ ќе ги добијат со исплатите во мај за скенираните фискални сметки во периодот јануари – март 2023 година Повратот на данокот на додадена вредност (ДДВ) кон граѓаните...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес се слави Свети Теофилакт, епископ Никомидиски

Кога првиот царски советник, Тарасиј, од мирјанин беше избран за патријарх Цариградски, тогаш заедно со него примија монашки чин многумина од неговите пријатели и приврзаници од световниот сталеж. Меѓу нив беше и овој Теофилакт. Тарасиј...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд

Облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места попладне и во вечерните часови ќе бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите во Струмица ќе се движат од 7 до...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Брза пролетна пита со тиквички и пршута од готово лиснато тесто

Оваа пита се прави брзо, а уште побрзо ќе се изеде. Крцкаво лиснато тесто во комбинација со тиквички, пршута и моцарела – сигурно ви звучи примамливо? Пазарите се преполни со пролетен зеленчук, а тиквичките се...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес замрзнување на цената на јајцата и оризот – Бектеши: За Велигден и Рамазан нема да дозволиме поскапување

Од денес ќе има замрзнување на цената на јајцата, соопшти министерот за економија Крешник Бектеши. Колкава ќе биде замрзнатата цена ќе се знае во текот на денот, а со одлука на владата ќе се ограничи...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Овие автомобили имаат најчесто вратена километража

Враќањето на километражата на возилото останува вообичаена практика на пазарот на користени возила. И покрај тоа што купувачите се повеќе се претпазливи за измамите со автомобили, новото истражување на carVertical покажува дека ризикот од купување...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ОПШТИНИ

OpstiniFilter
 • Сите Општини
 • Струмица
 • Босилово
 • Василево
 • Ново Село

Повратот преку „Мој ДДВ“ се зголемува на 2 100 денари

Првите зголемени суми, корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“ ќе ги добијат со исплатите во мај за скенираните фискални сметки во периодот јануари – март 2023 година Повратот на данокот на додадена вредност (ДДВ) кон граѓаните...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес се слави Свети Теофилакт, епископ Никомидиски

Кога првиот царски советник, Тарасиј, од мирјанин беше избран за патријарх Цариградски, тогаш заедно со него примија монашки чин многумина од неговите пријатели и приврзаници од световниот сталеж. Меѓу нив беше и овој Теофилакт. Тарасиј...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд

Облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места попладне и во вечерните часови ќе бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите во Струмица ќе се движат од 7 до...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Брза пролетна пита со тиквички и пршута од готово лиснато тесто

Оваа пита се прави брзо, а уште побрзо ќе се изеде. Крцкаво лиснато тесто во комбинација со тиквички, пршута и моцарела – сигурно ви звучи примамливо? Пазарите се преполни со пролетен зеленчук, а тиквичките се...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес замрзнување на цената на јајцата и оризот – Бектеши: За Велигден и Рамазан нема да дозволиме поскапување

Од денес ќе има замрзнување на цената на јајцата, соопшти министерот за економија Крешник Бектеши. Колкава ќе биде замрзнатата цена ќе се знае во текот на денот, а со одлука на владата ќе се ограничи...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Овие автомобили имаат најчесто вратена километража

Враќањето на километражата на возилото останува вообичаена практика на пазарот на користени возила. И покрај тоа што купувачите се повеќе се претпазливи за измамите со автомобили, новото истражување на carVertical покажува дека ризикот од купување...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НОВО ВО ГРАДОТ

ХОТЕЛ ПАРК БАЧИНОВО – БЛАГОЕВГРАД, ВРАБОТУВА ЖЕНИ ЗА РАБОТА ВО КУЈНА (САЛАТЕРКИ) СО ИСКУСТВО, СКАРАЏИЈА И КЕЛНЕРИ!

Хотел Парк Бачиново – Благоевград, Бугарија бара сезонски работници за 3 месеци со македонски или бугарски пасош. Се вработувааат: – ДВЕ ЖЕНИ ЗА РАБОТА ВО КУЈНА (САЛАТЕРКИ) СО ИСКУСТВО – СКАРАЏИЈА – КЕЛНЕРИ Сите заинтересирани...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВИЛА ПАРК ХОТЕЛ ВРАБОТУВА РЕЦЕПЦИОНЕР/КА СО И БЕЗ РАБОТНО ИСКУСТВО – ПРИЈАВУВАЊЕ НА 071 305 635

Вила Парк Хотел вработува рецепционер/ка со и без работно искуство. Сите заинтересирани за подетални информации може да се јават на следниот телефонски број: 071 305 635

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВРАБОТУВАЊЕ ВО СТРУМИЦА: СЕ БАРААТ ДИСПЕЧЕРИ СО ИСКУСТВО – ПОТРЕБНО Е ВИСОКО НИВО НА ЗБОРУВАЊЕ И КОМУНИКАЦИЈА НА АНГЛИСКИ ЈАЗИК!

Се бараат диспечери со искуство, со високо ниво на зборување и комуникација на англиски јазик во Струмица. Сите заинтересирани за подетални информации, може да се јават на следниот телефонски број: 076 897 010 или да...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СЕ ВРАБОТУВА ЖЕНА ВО СТРУМИЦА ЗА ОДРЖУВАЊЕ НА ДОМАЌИНСТВО И КАНЦЕЛАРИЈА – ПЛАТА 25.000 ДЕНАРИ!

Се вработува жена во Струмица за одржување на домаќинство и канцеларија. – ПЛАТА 25.000 ДЕНАРИ – ОСИГУРУВАЊЕ ЗА ЦЕЛО РАБОТНО ВРЕМЕ Сите заинтересирани за подетални информации и пријавување, може да се јават на следниот телефонски...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СЕ ВРАБОТУВА ЖЕНА ЗА ВО КУЈНА – САДОПЕРАЧКА: ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ НА ТЕЛЕФОНСКИОТ БРОЈ НА РЕСТОРАН „ТИВЕРИПОЛ“ 076 715 715

Ресторан „ТИВЕРИОПОЛ“ вработува ЖЕНА ЗА ВО КУЈНА – САДОПЕРАЧКА. Сите заинтересирани за подетални информации може да се јават на следниот телефонски број 076 715 715 или директно во ресторанот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОЛИТИКА

Politika
 • Сите Партии
 • ВМРО-ДПМНЕ
 • СДСМ

(ВИДЕО) ЃОРГИ ТАНУШЕВ: КЛУЧНИ ПОЗИЦИИ ЗА РАБОТАТА НА ОПШТИНА СТРУМИЦА ВО 2022!

СТИГА Е – Струмица: КЛУЧНИ ПОЗИЦИИ ЗА РАБОТАТА НА ОПШТИНА СТРУМИЦА ВО 2022 КЛИКНИ ОВДЕ ЗА ВИДЕО: https://www.facebook.com/watch/?v=1293906458209386 Почитувани сограѓани, На седницата на Советот на општина Струмица што се одржа на 15.03.2022 година на дневен...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

(ВИДЕО) ВЛАДИМИР РИСТОВ: Капиталните проекти планирани од градоначалникот Костадинов се едвај на половина од реализацијата!

Владимир Ристов, советник во Советот на општина Струмица од редовите на ВМРО-ДПМНЕ: КЛИКНИ ОВДЕ ЗА ВИДЕО: https://www.facebook.com/vladimir.ristov.mk/videos/762289711936005 Изминатата буџетска година е една од послабите реализации на буџетот на Општина Струмица, слаба реализација на капиталните инвестиции,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЖАН ДРВОШАНОВ: Јавноста во Струмица се прашува што стана со справите од проектот Кока Кола активна зона“ ?

Жан Дрвошанов, претседател на ВМРО-ДПМНЕ Струмица: Во обидот да се прикаже дека Владата нешто направи за Струмица денеска градоначалникот Костадин Костадинов промовира проект на Агенција за млади. Во Струмица на локација во Градскиот парк е...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ ДО КОВАЧЕВСКИ: Овде сме јас и ти…сами, гради во гради, не го заборавај тоа!

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ: Повторно Димитар Ковачевски го вовлекува своето семејство во политички невкусни метафори, сакајќи да ме навреди и омаловажи. Сигурен сум дека тоа мило момче ќе се срами од ова што неговиот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СДСМ: Ги штитиме граѓаните, од денеска намалени цени на млечните производи и тестенините

„Владата предводена од СДСМ го штити стандардот на граѓаните со одговорни мерки и политики. Од денеска цените на млекото и на млечните производи се намалуваат за 10, а на тестенините за 15 проценти, со стапувањето...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧКОТО ВМРО-ДПМНЕ НАЈАВИ МОБИЛИЗАЦИЈА – ЌЕ ГИ ПОСЕТАТ СИТЕ ЧЛЕНОВИ!

Жан Дрвошанов, претседател на ВМРО-ДПМНЕ Струмица: Вечерва состанокот со претседателите и претседателките на месните комитети има за цел да го означи почетокот на големата акција на ВМРО- ДПМНЕ: ЗАЕДНО СО НАРОДОТ! Општинскиот комитет на ВМРО-...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЕКОНОМИЈА

Повратот преку „Мој ДДВ“ се зголемува на 2 100 денари

Првите зголемени суми, корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“ ќе ги добијат со исплатите во мај за скенираните фискални сметки во периодот јануари – март 2023 година Повратот на данокот на додадена вредност (ДДВ) кон граѓаните...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес замрзнување на цената на јајцата и оризот – Бектеши: За Велигден и Рамазан нема да дозволиме поскапување

Од денес ќе има замрзнување на цената на јајцата, соопшти министерот за економија Крешник Бектеши. Колкава ќе биде замрзнатата цена ќе се знае во текот на денот, а со одлука на владата ќе се ограничи...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Д-Р ЖИВКО ГРУЕВСКИ: 20 МАРТ КАКО „МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА СРЕЌАТА“!

„Тажните луѓе привлекуваат тажни луѓе, Осамените луѓе привлекуваат осамени, Емотивните луѓе привлекуваат емотивни, а СРЕЌНИТЕ луѓе, тие ги привлекуваат СИТЕ луѓе!“ Со Резолуцијата на ОН 65/309 од јули 2011, едногласно прифатена од Генералното Собрание ,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Мартовската пензија повисока за 8,4 отсто, одлучи Советот за социјална сигурност

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска истакна дека со ваквото усогласување на пензиите се овозможува нивен реален пораст во однос на платите. Додаде дека исплатата на зголемените мартовски пензии ќе почне кон крајот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КОВАЧЕВСКИ: Денес лично се уверив дека овие одлуки за намалување на цените се почитуваат од страна на трговците и производителите!

Димитар Ковачевски, премиер на Република Македонија: Неуморно работиме на подобрување на животот и стандардот на нашите граѓани. Ја намаливме и замрзнавме цената на белиот и полубелиот леб. Во истата насока продолживме и со намалување на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Поволна кредитна линија за агро секторот: Примарно и секундарно земјоделие, откупни центри, живинарски и сточарски фарми!

Поволна кредитна линија за агро секторот: примарно и секундарно земјоделие, откупни центри, живинарски и сточарски фарми – 1% фиксна каматна стапка – за основни и обртни средства – рефинансирање до 180 дена назад – максимален...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХРОНИКА

ДВЕ ЛИЦА ОД СТРУМИЦА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА – СО ТВРДИ ПРЕДМЕТИ НАПАДНАЛЕ 37 ГОДИШЕН СТРУМИЧАНЕЦ!

На 17.03.2023 во 15.00 часот полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода С.С.(35), а малку подоцна и М.Д.(40), двајцата од Струмица, поради тоа што околу 13.00 часот физички го нападнале В.К.(37) од Струмица,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО 16 ГОДИШНА ДЕВОЈКА ОД СТРУМИЦА – НЕЈЗИНАТА МАЈКА СЕ СОМНЕВА ДЕКА Е ЗАЕДНО СО Д.Ѓ СО КОГО БИЛА ВО ЉУБОВНА ВРСКА!

На 17.03.2023 во 19.55 часот во СВР Струмица, Н.Б.(36) од Струмица пријавила дека од домот се оддалечила нејзината ќерка Б.Б.(16). Според пријавеното, таа се сомнева дека е заедно со Д.Ѓ. од Струмица, со кого била...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Уапсени тројца бегалци од Струмичкиот затвор!

Вчера (17.03.2023) полициски службеници од СВР Штип, по распишани централни потерници поради бегство од казнено-поправните установи, ги лишиле од слобода: Е.М.(34) од Штип, за доиздржување казна затвор од 3 години и 6 месеци во Затвор...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧАНЕЦ ВО ЗЕМЈОДЕЛСКИ ПЛАСТЕНИЦИ РАСТЕЛ КАНАБИС!

СВР Струмица поднесе кривична пријава против А.С.(48) од Струмица, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 09.09.2022 во 10.00 часот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

63 ГОДИШНА ЖЕНА ФИЗИЧКИ НАПАДНАТА НА БУЛЕВАРОТ „МАРШАЛ ТИТО“ ВО СТРУМИЦА!

На 14.03.2023 година во 13.10 часот во Полициската станица Струмица Л.Т. (63) од Струмица пријавила дека околу 12.00 часот на булевар „Маршал Тито“ во Струмица била физички нападната од едно женско лице. Се преземаат мерки...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

22 КАЗНИ ЗА БРЗО ВОЗЕЊЕ НА ПОДРАЧЈЕТО НА СТРУМИЦА!

На 12.03.2023 во периодот од 14.00 до 20.00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената. Притоа, биле констатирани...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СПОРТ

СКАНДАЛ ВО ВТОРА МФЛ: ФУДБАЛЕРИТЕ НА ФК БЕЛАСИЦА И НИВНИОТ ТРЕНЕР ФИЗИЧКИ НАПАДНАТИ СО ТУПАНИЦИ И ШЛАКАНИЦИ, ДОБИЛЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ БИДЕ КОРИСТЕНО И ОРУЖЈЕ!

ФК БЕЛАСИЦА: СКНДАЛ ВО ВТОРА МФЛ: ФУДБАЛ ИЛИ КИК БОКС ТУРНИР? Скандал пред почетокот на натпреварот од ВТОРАТА МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА помеѓу ФК Пехчево Скопје и ФК Беласица. Во гостинската соблекувална на игралиштето на Фортуна,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧАНЕЦОТ СТОЛЕ АНГЕЛОВСКИ НА ТРКА ВО МАРАТОН ВО ГЕРМАНИЈА ГО ОСВОИ ТРЕТОТО МЕСТО И НАПРАВИ ЛИЧЕН РЕКОРД!

Атлетичарот на AC BELASICA RUN Столе Ангеловски, за време на својот одмор во Германија зеде учество на трка во маратон во која успеа во интересен и неизвесен финиш да заврши на третото место 🥉 во...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КОСТАДИНОВ: Најодговорно тврдам дека иако намален ваучерот за Беласица од 3.400.000 на 2.000.000 сепак можат да сметаат на поддршка од општината и да функционираат!

Коста Костадинов, градоначалник на општина Струмица: ФК Беласица е гордост на градот! Пред некое време на интернет го прочитав прилогот односно реакцијата од страна на претседателот на ФК Беласица и мој драг пријател Пинда дека...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Славчо Васков Пинда апелира до општинските власти во Струмица за поголема финансиска помош за ФК Беласица!

Во пресрет на новата тековна година и распределбата на финансиските дотации за помош на спортските клубови, претседателот на еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија, ФК Беласица, Славчо Васков Пинда апелира до општинските власти во...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Струмичанецот Дејан Илиев е нов член на ХЈК Хелсинки од Финска!

Повремениот македонски репрезентативен голман, Дени Илиев, ја продолжува кариерата во тимот на Хелсинки. Тој потпиша едногодишен договор, со опција за продолжување за уште една дополнителна сезона. Дени Илиев ја почна кариерата во академијата на Беласица,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ОК Наковски волеј најбројни и најдобри меѓу најуспешните спортисти и спортски клубови во општина Струмица за 2022 година!

🏐ОК Наковски волеј најбројни и најдобри меѓу најуспешните спортисти и спортски клубови во општина Струмица за 2022 година ⭐️ 🥇место за ОК Наковски волеј во категорија – најдобра екипа во млади категории во екипен спорт...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КУЛТУРА

ВО СРЕДА КРЕАТИВНА ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „БУКВАРЧЕ МОЕ ДРУГАРЧЕ“ ОД СУЗАНА МИЦЕВА!

Новата книга за деца „Букварче мое другарче“ во издание на Просветно дело од струмичанката Сузана Мицева, ќе биде промовирана во среда, 22 март во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица. Промоцијата ќе се одржи преку креативна...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ТАЛЕНТИРАНИОТ ПИЈАНИСТ ОД СТРУМИЦА СТЕФАН ОНЧЕВ ЈА ПРЕТСТАВУВА МАКЕДОНИЈА НА МЕЃУНАРОДНИОТ ПИЈАНО-НАТПРЕВАР „ГЛОУБ ИНТЕРНАЦИОНАЛ“

Пијанистите Стефан Ончев и Гала Булатовиќ ќе ја претставуваат Македонија на меѓународниот пијано-натпревар „Глоуб интернационал“. Натпреварот се одржува во Амстедам, Холадија кој ќе трае до недела. Ончев и Булатовиќ обезбедија пласман во финалето на европско...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Малиот генијалец Македон Димитровски од Тетово освои нов сребрен медал на меѓународен натпревар по математика!

Осумгодишниот математички генијалец Македон Димитровски од Тетово освои сребрен медал на меѓународниот натпревар „Математика без граници“. Македон, покрај генијалноста во математиката, зборува и повеќе јазици, меѓу кои германски, англиски, кинески и арапски, објавија неговите родители...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СРЕЧКО ГУНЧЕВ ЗАМИНУВА ВО ПЕНЗИЈА, ЧОВЕКОТ КОЈ СО НЕГОВИОТ ОБЈЕКТИВ ГО ОВЕКОВЕЧУВА СЕКОЈ МОМЕНТ ВО СТРУМИЦА!

Секој момент во Струмица е овековечен со неговиот објектив. Човекот кој со долги години преку фотографии ги промовира убавините на Струмица и е вистински амбасадор на градот, заминува во пензија. Синоќа Сречко Гунчев имаше своја...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Карневалџиите ја преземаат власта во Струмица – Историјата за славниот струмички карневал продолжува да се испишува!

Карневалските денови во Струмица започнуваат од вечерва. Градоначалникот Костадинов ја предаде власта во рацете на карневалџиите кои во наредните денови ќе управуваат со градот. „Има моменти кога морам да се предадам! Но само на карневалистите...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Проект: „Нова генерација на силни и гласни млади!”

Центарот за истражување и анализа НОВУС започна со имплементација на нов проект “Нова генерација на силни и гласни млади!”финансиски поддржан од Агенција за млади и спорт. Вкупната вредност на проектот изнесува 299,360.00денари (4850 ЕУР). Главна...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЗАБАВА / МАГАЗИН

Брза пролетна пита со тиквички и пршута од готово лиснато тесто

Оваа пита се прави брзо, а уште побрзо ќе се изеде. Крцкаво лиснато тесто во комбинација со тиквички, пршута и моцарела – сигурно ви звучи примамливо? Пазарите се преполни со пролетен зеленчук, а тиквичките се...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Овие автомобили имаат најчесто вратена километража

Враќањето на километражата на возилото останува вообичаена практика на пазарот на користени возила. И покрај тоа што купувачите се повеќе се претпазливи за измамите со автомобили, новото истражување на carVertical покажува дека ризикот од купување...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Без печење: Редена еклер торта со бисквити, шлаг и чоколаден прелив

Доколку и вие сте од оние што обожаваат еклери, а не сакаат да губат премногу време за подготовка, ова е добар рецепт за еклер торта, за која воопшто нема да имате потреба од печење. Ова...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТЕФАН ОНЧЕВ, МЛАДИОТ ТАЛЕНТИРАН ПИЈАНИСТ ОД СТРУМИЦА КОЈ ОСВОИ ПРВО МЕСТО НА МЕЃУНАРОДЕН НАТПРЕВАР ВО БЕЛГРАД, СРБИЈА!

Талентираниот пијанист од Струмица Стефан Ончев, ги освои срцата на присутните на дваесеттиот меѓународен натпревар „Даворин Јенко“ кој се одржува во Белград, Србија. Ончев во Струмица се врати со прва награда кој ја освои во...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧАНКАТА АНГЕЛА КОТУРОВИЌ КОЈА ВАЖЕШЕ ЗА ЕДЕН ОД ФАВОРИТИТЕ ЗА ФИНАЛЕ, ОТПАДНА БЕЗ НИКАКОВ КОМЕНТАР ОД ЖИРИТО!

Струмичанката Ангела Котуровиќ, која долго време се занимава со музика, отпадна од натпреварот „Ѕвездите на Гранд“ синоќа, а многумина беа изненадени кога не помина понатаму. Иако ги воодушевуваше членовите на стручното жири и постојано добиваше...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Десерт на денот: Леден, чоколаден ролат, за кој не ви треба печење

Брзо и лесно чоколадно задоволство со ефект на разладување – на сите ни е потребен по еден ваков рецепт. За деновите кога ве напаѓа криза за благо, а сакате сами да влезете во кујна и...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХУМАНОСТ

АНА ИВАНОВА Е СЕДУМГОДИШНАТА ХЕРОИНА ОД СТРУМИЦА КОЈА ЈА СКРАТИ СВОЈАТА КОСА ЗА ДА ЈА ДОНИРА НА ДЕЦАТА БОЛНИ ОД РАК!

Денот го започнуваме со убава информација. Нашата седумгодишна хероина Ана Иванова од Струмица, на своја иницијатива ја скрати својата коса за да ја донира на децата болни од рак. Родителите на Ана за Струмица Денес...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЕЛЕУСА ФОНДАЦИЈА ЈА ПОСЕТИ МАРИЈА ОД ОРАОВИЦА И ЗАЕДНО ПРЕКУ СВОИТЕ ДОНАТОРИ И ПАРТНЕРИ ЌЕ ПОМОГНАТ ВО УРЕДУВАЊЕТО НА НЕЈЗИНАТА ДЕТСКА СОБА!

Елеуса Фондација: Претставници на Елеуса Фондација претпладнево беа во посета на семејството од с.Ораовица. Тргогнати од приказната за тешкиот живот на невработената мајка и нејзината 12-годишна ќерка, Фондацијата во договор со семејството донираше облека, обувки,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Да и помогнеме на малата Марија од Ораовица, Радовиш: Ми требаат патики, ме болат прстите, но не кажувам на мама да не се растажи – Би сакала и чоколадо и смоки, ама нема

Постојат многи силни жени кои не ги знаеме и не ги познаваме, а, се прекрасно мајчински настроени. Дури и по цена залчето леб да го дадат на своето дете, тие сакаат да останат невидливи. Можеби...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НУЦК „АНТОН ПАНОВ“ СОБРАНИТЕ СРЕДСТВА ОД ПРОДАДЕНИТЕ БИЛЕТИ ВО МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ ГИ ДОНИРАШЕ ЗА НАСТРАДАНИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСИТЕ!

НУЦК „Антон Панов“ од Струмица собраните средства од продадените билети во месец февруари ги донираше за настраданите во земјотресите кои се случија во Турција и Сирија. „Тоа е најмалку што можевме да сториме како институција...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЈАПОНИЈА ДОНИРА НОВ УЛТРАЗВУК НА ГИНЕКОЛОГИЈА ВО ОПШТА БОЛНИЦА СТРУМИЦА ВО ВРЕДНОСТ ОД 51.000 ЕВРА!

На 3-ти март 2023 г., Амбасадорот на Јапонија Н.Е. ОЦУКА Казуја потпиша договор за „Грант помош на мали проекти за човекова безбедност“ (GGP) со цел да се подобрат основните човекови потреби во Македонија. Грант договорот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ДА И ПОМОГНЕМЕ НА ПЕТРА СТОЈАНОВА ОД СУШИЦА КОЈА ЖИВЕЕ СО МИНИМАЛНА СОЦИЈАЛНА ПОМОШ И НЕ И СТИГААТ НИТУ ЗА ЛЕКОВИ!

Животот за некого е мајка, за некого маќеа. Петра Стојанова од с.Сушица, Струмица е чесна личност која се бори и труди да обезбеди подобар живот, но поради тешка болест таа нема многу опции за работа....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ИСТОРИЈА

БУГАРСКИ РЕПОРТЕР ЗА „ЊУЈОРК ТАЈМС“ ВО 1903 ГОДИНА ОБЈАВИЛ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕФ Е МРТОВ!

Натпис во весникот “Њујорк Тајмс” од 26 мај 1903 година открива кој го предал Гоце Делчев, срцето на револуционерна Македонија. За приказната да привлече уште поголемо внимание, истиот натпис е испратен од бугарски репортер во...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПЕЧАТОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ЗАЧУВАН ВО СТРУМИЦА!

Во Струмица во семејството со потекло од Кукуш сочуван е печат за обреден христијански леб од 19 век. Со ваков печат за леб добиен од црквата Свети Ѓорги над тогашен Кукуш, Султана Делчева го подготвувала...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Струмичанецот Митко Георгиев: во „Само вистина“: Дискриминиран сум како македонски Бугарин, никој од моето семејство не може да се вработи!

Се чувствувам дискриминиран, иако ние тука сме прво како Македонци. Ова е наша татковина и јас се срамам од некои настани како прославата на годишнината од смртта на Мара Бунева. Јас веднаш кажав дека тоа...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ВО 1905 ГОДИНА ОБЈАВИЛЕ: Делчев навистина почна да се замислува дека е вистински господар на македонското дело!

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденскиот период отворено ја напаѓале македонската национална дејност на легендата на македонската револуционерна борба Гоце Делчев. Да потсетиме на неговата...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ГОЦЕ Е МАКЕДОНИЈА: Ден пред раѓањето народот ќе го чува гробот на Делчев од провокаторите кои сакаат да го понижат македонскиот народ!

Фејсбук статус на СОНЧЕВА РЕВОЛУЦИЈА: Сончева Револуција дава поддршка и се приклучува во повикот за мирна герила акција на 03.02 (петок) со почеток во 16ч, во црквата Св. Спас. Повикот е да се собере што...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО НАРОДНАТА ПЕСНА: Народот го сметал за божество, а името му станало легенда уште додека бил жив!

Во животот на македонскиот народ песната имала важно место, особено во тие тешки времиња на ропство и револуционерни движења за ослободување од тоа ропство. Тогаш на нашиот народ песната му била и химна и молитва,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАУКА

Излезе нова верзија на чет-ботот „ChatGPT“ наречена „GPT-4“ која е доволно паметна да положи правосуден испит

Оваа нова верзија може да чита статистички графиконит, да разликува сатира и иронија, да решава тешки задачи по физика и математика, да пишува кодови и многу други работи. Сето ова изгледа како да разговарате со...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Вештачка интелигенција успеала да детектира рак на дојка четири години пред да се развие

Во разговор за Си-ен-ен, д-р Лери Нортон, медицински директор од Центарот за рак „Слоун Кетеринг“, ја објаснува употребата на вештачката интелигенција за рано откривање рак на дојка. Истражувачите од Институтот за технологија во Масачусетс развиле...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Јане Киров за вештачката интелигенција: Да управуваме ние со машините, а не тие со нас!

Јане Киров, уредник во портал Струмица Денес: Некои значајни поединци како што се легендарниот физичар Стивен Хокинг и лидерот и иноватор на Tesla и SpaceX, Илон Маск, сугерираат дека вештачката интелигенција потенцијално може да биде...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Вештачката интелигенција наоѓа органи за трансплантација

Вештачката интелигенција може да избере соодветни органи за трансплантација со многу поголема точност од луѓето, објавија британските истражувачи кои ја развиваат новата технологија. Експертите обезбедија повеќе од 1 милион фунти од британскиот Национален институт за...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАСА ќе испрати астронаути на патување околу Месечината на крајот на 2024

Американската вселенска агенција НАСА официјално потврди дека кон крајот на следната година ќе ја лансира мисијата Artemis II со екипаж на пат околу Месечината. Тоа ќе биде прво патување на НАСА со екипаж на Месечината...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Илон Маск повикува на итна акција заради вештачката интелигенција и заканата што таа ја претставува

Американскиот претприемач и најбогат човек на светот изјави дека неодамнешните откритија во развојот на вештачката интелигенција ги доближиле луѓето до технолошка сингуларност, време кога машините се попаметни од луѓето. Од крајот на ноември, светот забележа...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ