ЈАНЕ КИРОВ: Во 2023 година компаниите за поголем успех ќе мораат дополнително да ги дигитализираат своите понуди и операции користејќи ги новите технологии!

ЗЛАТНО МОМЧЕ: МАРТИН ГОЦЕВ ОД СТРУМИЦА Е ШАМПИОН ВО МАКЕДОНИЈА ВО ШАХ!

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ВИДИ ГИ СИТЕ ⮕

najnoviVestiFilter
 • СИТЕ КАТЕГОРИИ
 • Култура
 • Хроника
 • Реклама
 • Спорт
 • Празници
 • Економија
 • Здравје
 • Временска прогноза
 • Екологија
 • Политика
 • Македонија
 • Магазин
 • Струмица Денес
 • Хуманост
 • Свет
 • Настан

И во Советот на општина Струмица со јасни дефениции што е маж, што жена!

Комисијата за еднакви можности вчера на комисиска седница едногласно усвои измени на Програмата за активностите во областа на еднаквите можности на жените и мажите за 2023 со која му се предлага на Советот да примени...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Јапонија и нејзината вселенска агенција наречена JAXA со децении се обидуваат да овозможат пренос на сончева енергија од вселената, а сега е одреден краен рок – 2025 година. Во 2015 година, научниците од JAXA направија...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес се слави Светиот апостол Андроник

Еден од седумдесетте. Роднина на светиот апостол Павле, како што пишува самиот Павле (Рим. 16, 7), спомнувајќи ја и светата Јунија, помошничката на Андроник. Андроник беше поставен за епископ на Панонија, но не живееше на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

УХМР: Претпладне со умерена облачност, од пладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Претпладне со умерена облачност, од пладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места ќе има поинтензивни процеси во форма на краткотрајно невреме со силен ветер и изолирана појава на град. Температурите...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Рецепт за домашен криспи чикен бургер – рецепт на „Балкан Твист“

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!   Потребни состојки: – пилешки батак или стек 🐔 – компир 🥔 – кисели краставички За салата: – зелка 🥬 – морков 🥕 – павлака –...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ОПШТИНИ

OpstiniFilter
 • Сите Општини
 • Струмица
 • Босилово
 • Василево
 • Ново Село

Денес се слави Светиот апостол Андроник

Еден од седумдесетте. Роднина на светиот апостол Павле, како што пишува самиот Павле (Рим. 16, 7), спомнувајќи ја и светата Јунија, помошничката на Андроник. Андроник беше поставен за епископ на Панонија, но не живееше на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

УХМР: Претпладне со умерена облачност, од пладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Претпладне со умерена облачност, од пладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места ќе има поинтензивни процеси во форма на краткотрајно невреме со силен ветер и изолирана појава на град. Температурите...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Рецепт за домашен криспи чикен бургер – рецепт на „Балкан Твист“

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!   Потребни состојки: – пилешки батак или стек 🐔 – компир 🥔 – кисели краставички За салата: – зелка 🥬 – морков 🥕 – павлака –...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ МАГДАЛЕНА МУЧЕВА, ПЕТАР ГАНЧЕВ И МИЛКИЦА ЃУЗЕЛОВА СО ЗНАЧАЈНИ РЕЗУЛТАТИ СЕ ВРАТИЈА ОД ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПО ХЕМИЈА!

На државниот натпревар по хемија за учениците од средното образование одржан на 26 мај 2023 година на Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет во Скопје, учениците од СОУ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ под менторство на професорката Зуле...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

(ВИДЕО) ВОНРЕДНО ОБРАЌАЊЕ НА ВУЧИЌ: ПОСЛЕДЕН ПАТ ПОВИКУВАМ НА МИР – АКО АЛБАНСКИОТ ОКУПАТОР ПУКНЕ НА СРПСКИОТ НАРОД, ЌЕ БИДЕ ПОИНАКУ!

Се што се случува во Косово е во организација на Албин Курти, со желба да дојде до голем конфликт меѓу Србите и НАТО, а тој да каже дека тоа нема никаква врска со него, рече...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НОВО ВО ГРАДОТ

ЕУРОМАКС РЕСОУРЦЕС: Секогаш се залагаме за транспарентност и соработка со релевантните чинители!

Во духот на партиципативната демократија, засилената улога на „граѓанинот“ и организираните форми на граѓанско здружување по прашањата за заштита на животната средина кои се втемелени и во „Архуската Конвенција“, менаџментот на Еуромакс во континуитет се...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

„ЕУРО ТРАВЕЛ“ – ПРЕВОЗ НА ПАТНИЦИ И ИСПОРАКА НА ПАКЕТИ ОД СТРУМИЧКО ДО ГЕРМАНИЈА И ОБРАТНО!

„ЕУРО ТРАВЕЛ“ врши превоз на патници и испорака на пакети до дадената адреса Германија и секако во обратен правец. Патувајте безбедно, сигурно и по најповолни цени до вашата посакувана дестинација само со „БАТЕ ТРАВЕЛ“. Искористете...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОЧЕТНА ПЛАТА 30.000 ДЕНАРИ: SPEED BURGER BY GOTTI ВРАБОТУВА РАБОТНИЦИ ЗА ВО КУЈНА СО И БЕЗ РАБОТНО ИСКУСТВО!

Ново во Струмица. SPEED BURGER BY GOTTI вработува работници за во кујна СО И БЕЗ РАБОТНО ИСКУСТВО. Почетна плата 30.000 денари. Сите заинтересирани за подетални информации и пријавување може да се пријават на следниот телефонски...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ВО СТРУМИЦА: ASTRA CASINO наскоро со нова локација до Стопанска Банка АД Скопје!

Доколку сте кандидат што сака да работи во успешна компанија, имаме одлична понуда за Вас. Долгогодишниот успех на АСТРА КАЗИНО се темели на заеднички дух, односно успешниот тим предводен од менаџментот, кои што заеднички посветено...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПЛАТА 25.000 ДЕНАРИ: СЕ БАРААТ ДЕВОЈКИ ЗА РАБОТА ВО ТОБАКО „ЛАМАР“ ВО СТРУМИЦА!

Тобако „ЛАМАР“ бара девојки за работа. Сите оние кои се заинтересирани за пријавување и повеќе информации, може да се јават на следниот телефонски број: 077 993 333

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ДО 1.200 ЕВРА БРУТО ПЛАТА: Германската компанија „ИСОЛЕ“ во Струмица вработува работници во погон, монтажер и машински или градежен инженер!

Германската фирма Isole која има свој погон во околината на Струмица за производство на алуминиумски врати и прозорци за извоз, има потреба работник на следната позиција: – РАБОТНИЦИ ВО ПОГОН – МОНТАЖЕР -МАШИНСКИ ИЛИ ГРАДЕЖЕН...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОЛИТИКА

Politika
 • Сите Партии
 • ВМРО-ДПМНЕ
 • СДСМ

НОВИ НЕРЕДИ НА КОСОВО: ПОВРЕДЕНИ СРБИ И ПРИПАДНИЦИ НА КФОР, НАЈАВЕНО ВОНРЕДНО ОБРАЌАЊЕ ВО 20:00 ЧАСОТ!

Конвои на српската армија се упатија кон границата со Косово, а на социјалните мрежи се објавени и видеа од армиските возила. Како што е најавено, во 20 часот од Претседателството пред граѓаните ќе се обрати...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка!

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги потпише предложените измени на законите за олеснување на проектот за Бехтел и Енка, кои Собранието ги изгласа во петокот. Тој образложи дека по неговите јавни изјави оти нема да потпише...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОСТАДИНОВ ГИ ПРЕЗЕНТИРАШЕ ИДНИТЕ ПРОЕКТИ НА ОПШТИНА СТРУМИЦА НА ТРИБИНАТА „РЕЗУЛТАТИ ШТО ПРАВАТ РАЗЛИКА“

СДСМ: Во своето обраќање на денешната трибина „Резултати што прават разлика“ членот на Извршниот одбор на СДСМ, Костадин Костадинов ги презентираше идните проекти на општина Струмица што имаат за цел да ги унапредат инфраструктурата и...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАЈНОВАТА АНКЕТА НА ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со убедливо водство, граѓаните имаат најголема доверба во Христијан Мицкоски!

Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе кратко телефонско истражување во периодот помеѓу 23 и 26 мај 2023 на 1112 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во истражувањето граѓаните ги изразуваа своите ставови...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Струмица е македонски град од кој доаѓа македонската пролет на промени – Важно е да не го ситниме отпорот!

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ: Струмица е македонски град од кој доаѓа македонската пролет на промени, на нов почеток, на нашата борба за иднина која е заедничка, иднина во која силно веруваме и иднина која...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Д-Р НИКОЛА МАЏУНКОВ: На Македонија и се потребни функционални институции кои ќе бидат во служба на народот!

Д-р Никола Маџунков, советник во општина Струмица од редовите на ВМРО-ДПМНЕ: На Македонија и се потребни функционални институции и луѓе кои ќе бидат во служба на народот! Денес бевме во посета на Босилово, Иловица и...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЕКОНОМИЈА

Германија е најголем трговски партнер на Македонија

Германија е најголем трговски партнер на Република Македонија, но и на повеќето земји во Европа, покажува анализата на порталот „Ландгеист“, базирана на податоци на ММФ. Германија е најголемата економија во Европа и најважен трговски партнер...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Исплатата на пензиите почнува од 29 мај

Владата на Република Македонија на денешната 156 седница ја разгледа и усвои информацијата за исплата на пензии за месец мај 2023 година, предложена од Министертсвото за труд и социјална политика. Од Владата велат дека Фондот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Битиќи најави раст до 20 проценти на платите во Македонија во следните месеци

Во својата изјава, Фатмир Битиќи изразува увереност во владата и нејзините предвидливи и конзистентни економски политики. Тој вели дека владата ќе продолжи да овозможува константно зголемување на стандардот на своите граѓани. Исто така, се очекува...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Владата ќе дава до милион евра за иселениците кои ќе инвестираат во Македонија, најави министерот Бектеши

Секоја инвестиција на иселеник во Македонија ќе биде поддржана до 1 милион евра неповратни средства од Владата, со цел да се вратат во својата земја, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши, на свеченото отворање...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Децата од градинките ќе добиваат по еден килограм свежо македонско овошје еднаш неделно

На вчерашната седница на Владата беше усвоена Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје за 2023 година. По тој повод, денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски заедно со министерката за труд...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЌЕ ИМА НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА ОД ПОЛНОЌ!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,60% во однос на одлуката од 8.5.2023 година. Референтните...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХРОНИКА

СЕ ВЛОШУВА СИТУАЦИЈАТА НА КОСОВО: Шок бомби, солзавец и пукотници во Звечан, има голем број повредени!

Во Звечан и Лепосавиќ во северниот дел на Косово од утрово е забележливо зголемено присуството на силите на КФОР. Според N1, силите на Кфор се опремени да ги разбијат протестите. Во попладневните часови во Звечан...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПРИВЕДЕН СТРУМИЧАНЕЦ КОЈ ПРЕТХОДНО ИЗБЕГАЛ ОД ЗАТВОР!

Денеска (29.05.2023) полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Одделение за потраги, во рамки на оперативната акција „Жетва“, во Скопје го лишија од слобода И.М.(48) од Струмица, кој бил баран со меѓународна потерница поради бегство...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Немa повеќе дискриминација, жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите!

Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите, соопштуваат од Министерството за правда, откако министерот Кренар Лога ги потпиша измените на Правилникот за распоредување, класификација и разместување на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

30 ГОДИШЕН СТРУМИЧАНЕЦ ПРИЈАВИЛ ДЕКА ВО ПРОДАЖЕН ОБЈЕКТ ВО СТРУМИЦА, ЕДНО ЛИЦЕ ЈА ДОПИРАЛO ПО ТЕЛОТО НЕГОВАТА МАЛОЛЕТНА ЌЕРКА!

На 23.05.2023 во Полициска станица Струмица 30-годишен струмичанец пријавил дека во продажен објект во Струмица, З.А. ја допирал по телото неговата малолетна ќерка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА ТРИ ЛИЦА ОД БАНСКО – БИЛЕ ЗАТЕКНАТИ СО МОТОРНА ПИЛА КАКО ВРШАТ ПУСТОШЕЊЕ НА ШУМАТА!

На 24.05.2023 година во 14.00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода Ф.А.(20) и уште двајца малолетници од село Банско, струмичко. Тројцата биле затекнати на место викано „Габровски пат“,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОЧИНА РОК КРАЛИЦАТА – ЗБОГУМ ЗА ЛЕГЕНДАРНАТА ТИНА ТАРНЕР!

Пејачката Тина Тарнер почина на 84-годишна возраст, потврди нејзиниот портпарол. „Тина Тарнер, „Кралицата на рокенролот“ почина денеска на 83-годишна возраст по долго боледување во нејзиниот дом во Куснахт во близина на Цирих, Швајцарија. Светот загуби...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СПОРТ

ОФИЦИЈАЛНО: СТОЈАНОВ АЛЕКСАНДАР НОВ КООРДИНАТОР НА МЛАДИНСКАТА ШКОЛА НА ФК БЕЛАСИЦА!

Повратникот во екипата на ФК БЕЛАСИЦА, Стојанов е дел од реорганизацијата на младинската школа и е назначен за координатор на школата која пролетва избори влез во Суперлига. За Стојанов ова не е нова функција, а...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

На денешен ден: Пандев ја освои ЛШ и го развеа македонското знаме, останатото е Историја!

Toчно пред 14 години на денешен ден Горан Пандев стана третиот Македонец кој ја освоил Лигата на шампионите. Интер во тоа финале во Мадрид го победи Баерн Минхен со 2:0. Пандев во таа фантастична генерација...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

БРАВО: ТАЛЕНТИРАНИТЕ ШАХИСТИ ОД СТРУМИЦА МАРТИН ГОЦЕВ, ЈОВАН ВУКАШИНОВИЌ И ИНА КРУМОВА СО ГОЛЕМ УСПЕХ СЕ ВРАТИЈА ОД МЛАДИНСКИОТ ШАХОВСКИ ФЕСТИВАЛ ВО СКОПЈЕ!

Младите шахисти на ШК „Цареви Кули„ од Струмица постигнаа одлични резултати на отворениот младински шаховски фестивал „Квалитет 2023„ кој традиционално го организира ШК „Гамбит Асеко СЕЕ„ од Скопје. Вчера, во групата до 8-годишна возраст, младиот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КАКО ДРЖАВНИ ПРВАЦИ И СРЕДНОШКОЛСКИ ШАМПИОНИ, УЧЕНИЦИТЕ НА СОУ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ – СТРУМИЦА ЗАМИНАА ЗА ТРЕБИЊЕ НА ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ОДБОЈКА ЗА СРЕДНИ УЧИЛИШТА!

Машката и женска одбојкарска екипа на СОУ Јане Сандански – Струмица како државни прваци и средношколски шампиони, заминаа за Требиње – Босна и Херцеговина, каде од 21 до 27 Мај 2023 ќе учествуват на Европското...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ОФИЦИЈАЛНО: МАТЕНИЧАРОВ ИЛИЈА НОВ ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА ФК БЕЛАСИЦА!

Како што најавивме пред некој ден, денеска и официјално, Матеничаров Илија се враќа во својот матичен клуб, со нова функција – Потпретседател на ФК Беласица. За Матеничаров и неговата кариера во фудбалот се запознаени струмичани...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ТРЕТО МЕСТО ЗА ПИОНЕРКИТЕ НА НАКОВСКИ ВОЛЕЈ НА ДРЖАВНОТО ОДБОЈКАРСКО ПРВЕНСТВО ВО ПИОНЕРСКА КОНКУРЕНЦИЈА!

Сосема заслужено, трето место за пионерките на Наковски волеј на финишот од државното одбојкарско првенство во пионерска конкуренција 🏐 Квалитетна игра покажаа најмладите на Наковски волеј во текот на целата одбојкарска сезона и горди сме...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КУЛТУРА

И во Советот на општина Струмица со јасни дефениции што е маж, што жена!

Комисијата за еднакви можности вчера на комисиска седница едногласно усвои измени на Програмата за активностите во областа на еднаквите можности на жените и мажите за 2023 со која му се предлага на Советот да примени...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПРОФЕСОРОТ ОЛИВЕР ЦАЦКОВ И Д-Р АНИТА ИЛИЕВА НИКОЛОВСКА СО НОВИ ДЕЛА „25-ОТ ЧАС НА МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ“ И „ЛЕКСИКОН НА МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ 1915-1918“

„25-от час на македонскиот фронт“ и „Лексикон на македонскиот фронт 1915-1918“ се новите дела на Оливер Цацков, професор по повеќе историски предмети на Универзиетот „Гоце Делчев“ и Д-р Анита Илиева Николовска, научен соработник во Лексикографскиот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ГОЛЕМИОТ РОДОЉУБ СИМОН ТРПЧЕСКИ, ОВАА ЛЕТО ВО ОПШТИНА БОСИЛОВО!

Ристо Манчев, градоначалник на општина Босилово: МАКЕДОНИСИМО и големиот родољуб, Симон Трпчески, оваа лето во општина Босилово. На задоволство на сите граѓани од општина Босилово и поширокиот струмички регион, оваа лето ќе имаме можност во...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

УБАВА ВЕСТ ЗА СТРУМИЧАНИ: СЕ ИЗРАБОТУВА ПРОЕКТ ЗА КОНЗЕРВАЦИЈА И РЕСТАВРАЦИЈА НА СПОМЕН-КОСТУРНИЦАТА!

Спомен-костурницата во Струмица е започната да се гради во 1979 година, а моштите на загинатите борци во НОАВ со свечен чин биле пренесени и полжени во саркофагот на 04.07.1982 година. Таа е дело на архитектот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, кој на места долж Повардарието повремено ќе засилува. Температурите во Струмица ќе се...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Балетското студио „Реверанс“ одржа Велигденска претстава во домот на културата во Струмица!

Балетското студио „Реверанс“ одржа Велигденска претстава во домот на културата во Струмица. Талентираните балерини настапија во повеќе точки , во микс од современ и класичен балет, под кореографија на нивниот ментор Олгица Илиева. Специјални гости...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЗАБАВА / МАГАЗИН

Рецепт за домашен криспи чикен бургер – рецепт на „Балкан Твист“

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!   Потребни состојки: – пилешки батак или стек 🐔 – компир 🥔 – кисели краставички За салата: – зелка 🥬 – морков 🥕 – павлака –...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЗА МЕРАК: Пилешки ражничи на скара подготвени во природа – рецепт на „Балкан Твист“

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!   Потребни состојки: – пилешки стек 🐔 – пиперка 🫑 – кромид 🧅 – шампињони 🍄 – тиквичка – јогурт 🥛 – зачини: сол, вегета, црн...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЗА ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Светски реномиран натпревар за сценски изведувачи!

На 4ти јуни, во просториите на Националната Опера и Балет за прв пат во Македонија ќе се одржи светски реномираниот натпревар за сценски изведувачи PERFORMER CUP, посветен на сценските уметности: глума, пеење, танц, уметничка гимнастика,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

РЕЦЕПТ ЗА СВИНСКИ УВИЈАЧ ВО СОС – РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти! Потребни состојки: – свински врат 🥩 – пршута 🥓 – кашкавал 🧀 – сенф – бело вино 🥂 – кајмак – павлака за готвење 🥡 –...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧАНЕЦОТ ДРАГАН КРСТЕВ ДЕЛ ОД ЕКИПАТА КОЈА СО АНГЛИСКИ ТАКСИ ВOЗИЛА ПАТУВАА ОД ЛОНДОН ДО МАКЕДОНИЈА!

Драган Крстев од струмичко Ангелци, Кико Маневски од делчевското село Тработивиште, Дејан Коцев од Свети Николе, Трајче Трајков од Кавадарци, заедно со Ендрју Ворт од Англија, на 13 мај, со препознатливиот англиски симбол, црното такси,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХУМАНОСТ

СПОДЕЛУВАЈТЕ: Итно ѝ требаме на малата Теодосија – Се бори со тешка болест WILMS тумор!

Малата Теодосија има помалку од 4 годинки и се бори со тешката болест WILMS тумор. По онколошки третман и операција, малата Теодосија мора да продолжи да се лекува во странство за што се потребни финансии...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НА 25 АПРИЛ ВО СТРУМИЦА ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЕЛЕУСА ФОНДАЦИЈА „ЗВУКОТ НА ЧОВЕЧНОСТА“

Елеуса Фондација Ви го најавува одржувањето на првиот хуманитарен концерт „Звукот на човечноста“ што ќе се одржи на 25 април 2023 г. во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица. За првпат заедно на една сцена, сплотени...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Ви благодарам што се кренавте на нозе за мене: Собрани околу 90.000 евра за лекувањето на Никола, недостигаат уште над 20.000 евра!

Матурантот Никола Георгиев, кој вчера се врати од Турција, каде му биле направени испитувања за утврдување на текот на лекувањето, јавно се заблагодари на големата хуманост од народот. Тој открива дека досега се собрале околу...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВЕЛИГДЕНСКА ПОЗИТИВА: Ване Мирчев од Просениково кој живее и работи во Германија, отвори сметка во продавница за сите што не се во можност да го купат она што им е потребно за Велигденска трпеза!

Велигден се празнува преку хуманост. Еден таков пример ни доаѓа од Просениково, струмичко. Ване (Макс) Мирчев кој живее и работи во Германија пред Велигден сподели фејсбук статус во кој наведува дека отворил сметка во продавница...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ДОБРИ ВЕСТИ ОД НИКОЛА: БОЛНИЦАТА ВО ТУРЦИЈА ИЗГОТВИЛА ПРОТОКОЛ ЗА НЕГОВО ЛЕКУВАЊЕ!

Веќе неколку дена спортисти, пејачи, актери и други личности од јавниот живот кај нас повикуваат на хуманитарен турнир во мал фудбал кој ќе се одржи на 22 април во Автокоманда, а средствата собрани од турнирот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

19 ГОДИШНИОТ НИКОЛА ГЕОРГИЕВ КОЈ БОЛЕДУВА ОД РАК НА КОСКИТЕ ЗАМИНА ЗА ТУРЦИЈА!

Рано утрово на Меѓународниот аеродром Скопје младиот Никола кој боледува од рак на коските замина во Турција, каде следните денови ќе му бидат направени испитувања со што ќе биде утврден протоколот за неговото лекување. На...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ИСТОРИЈА

Го кодошеа оние што глумеа патриоти: На денешен ден е роден големиот македонски актер и патриот Ристо Шишков!

На денешен ден пред 83 години во селото Мрсна – Серско, Егејска Македонија е роден истакнатиот македонски филмски и театарски актер – Ристо Шишков. Тој е познат по многуте одлично одиграни улоги, но и по...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

БУГАРСКИ РЕПОРТЕР ЗА „ЊУЈОРК ТАЈМС“ ВО 1903 ГОДИНА ОБЈАВИЛ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕФ Е МРТОВ!

Натпис во весникот “Њујорк Тајмс” од 26 мај 1903 година открива кој го предал Гоце Делчев, срцето на револуционерна Македонија. За приказната да привлече уште поголемо внимание, истиот натпис е испратен од бугарски репортер во...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПЕЧАТОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ЗАЧУВАН ВО СТРУМИЦА!

Во Струмица во семејството со потекло од Кукуш сочуван е печат за обреден христијански леб од 19 век. Со ваков печат за леб добиен од црквата Свети Ѓорги над тогашен Кукуш, Султана Делчева го подготвувала...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Струмичанецот Митко Георгиев: во „Само вистина“: Дискриминиран сум како македонски Бугарин, никој од моето семејство не може да се вработи!

Се чувствувам дискриминиран, иако ние тука сме прво како Македонци. Ова е наша татковина и јас се срамам од некои настани како прославата на годишнината од смртта на Мара Бунева. Јас веднаш кажав дека тоа...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ВО 1905 ГОДИНА ОБЈАВИЛЕ: Делчев навистина почна да се замислува дека е вистински господар на македонското дело!

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденскиот период отворено ја напаѓале македонската национална дејност на легендата на македонската револуционерна борба Гоце Делчев. Да потсетиме на неговата...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ГОЦЕ Е МАКЕДОНИЈА: Ден пред раѓањето народот ќе го чува гробот на Делчев од провокаторите кои сакаат да го понижат македонскиот народ!

Фејсбук статус на СОНЧЕВА РЕВОЛУЦИЈА: Сончева Револуција дава поддршка и се приклучува во повикот за мирна герила акција на 03.02 (петок) со почеток во 16ч, во црквата Св. Спас. Повикот е да се собере што...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАУКА

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Јапонија и нејзината вселенска агенција наречена JAXA со децении се обидуваат да овозможат пренос на сончева енергија од вселената, а сега е одреден краен рок – 2025 година. Во 2015 година, научниците од JAXA направија...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАЈГОЛЕМОТО НАУЧНО ДОСТИГНУВАЊЕ: ИЛОН МАСК ДОБИ ДОЗВОЛА ДА ПРОИЗВЕДУВА МОЗОЧНИ ИМПЛАНТИ КОИ ЌЕ ОВОЗМОЖАТ ПАРАЛИЗИРАНИОТ ЧОВЕК ПОВТОРНО ДА ОДИ!

Научници и неврохирурзи вградиле електронски уреди во мозокот и ‘рбетниот мозок на парализиран човек кои комуницираат безжично, зголемувајќи ја неговата способност за одење и овозможувајќи му да се качува по скали, се вели во студија...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Вештачката интелигенција помогна да се открие нов антибиотик против супербактерија

Научниците употребија вештачка интелигенција (АИ) за да откријат нов антибиотик што може да убие смртоносен тип супербактерија, јавува Би-би-си. АИ помогнала илјадници потенцијални хемикалии да се намалат на само неколку за тестирање во лабораторија. Резултатот...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Вселенското летало „Џуно“ направи неверојатни фотографии од вулканскиот свет на Ија

Вселенското летало „Џуно“ се приближува сè поблиску до Ија, месечината на Јупитер, која претставува место преполно со вулкани и лава. На почетокот од март „Џуно“ помина 51.569 километри од Ија, а на 16 мај се...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Никола Тесла: 8 помалку познати факти за „детето на светлината“

Најголемиот научник на сите времиња, кој сè уште ги инспирира луѓето од целиот свет и секоја информација поврзана со Никола Тесла, фасцинира и денес. Знаеме како починал и дека бил опседнат со бројките, но каков...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Научниците во стратосферата снимија мистериозни звуци и немаат објаснување кој е изворот!

Балони кои работат на соларен погон кој лебдат 20 километри над земјата забележале невообичаено нискофреквентни сигнали кои засега не можат да се поврзат со ниту еден познат извор. „Кога пред многу години почнавме да ги...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ