strumica denes logo
Наука

мај 27, 2024

НАУЧНИЦИТЕ ТВРДАТ: Социјалните мрежи се причина за зголемениот број кошмари!

Колку повеќе време поминувате на социјалните мрежи, толку е поголема

Види повеќе

мај 27, 2024

Редок небесен спектакл: Еве што ќе се случи со 6 планети меѓу 3 и 4 јуни!

На почетокот на следниот месец, поточно, меѓу 3 и 4

Види повеќе

мај 27, 2024

Ќе добиеме поевтина струја и плус уште еден час евтина тарифа!

Според најавите од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), домаќинствата во

Види повеќе

мај 27, 2024

Apple подготвува екрани кои самите се поправаат!

Кога станува збор за уреди со флексибилни екрани на преклоп,

Види повеќе

мај 27, 2024

Откриена е најблиската планета до Земјата со можни услови за живот!

Планетата, наречена Gliese12b, има температури слични на Земјата, по големина

Види повеќе

мај 24, 2024

ЌЕ СЕ СЛУЧИ ЛИ ТОА? На вештачката интелигенција ќе ѝ требаат барем 10 години за да ја надмине човечката!

„На вештачката интелигенција ќе ѝ бидат потребни најмалку 10 години

Види повеќе

мај 17, 2024

Илон Маск: „Луѓето ќе живеат во град на Марс во следните 30 години“

Технолошкиот тајкун Илон Маск изнесе храбро тврдење дека луѓето би

Види повеќе