strumica denes logo

Струмица Денес - Strumica Denes

ГЕРМАНСКА КОМПАНИЈА ВО СТРУМИЦА ВРАБОТУВА КНИГОВОДИТЕЛ И АДМИНИСТРАТИВНА СЕКРЕТАР/КА!

ЈАНЕ КИРОВ: Во 2023 година компаниите за поголем успех ќе мораат дополнително да ги дигитализираат своите понуди и операции користејќи ги новите технологии!

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ВИДИ ГИ СИТЕ ⮕

najnoviVestiFilter
 • СИТЕ КАТЕГОРИИ
 • Македонија
 • Реклама
 • Култура
 • Хроника
 • Спорт
 • Празници
 • Временска прогноза
 • Економија
 • Здравје
 • Екологија
 • Политика
 • Свет
 • Наука
 • Магазин
 • Струмица Денес
 • Хуманост

СТРУМИЧКАТА КОМПАНИЈА „АГРОМАРКЕТ ИГОР“ ВРАБОТУВА ПОМОШНИК ДИСТРИБУТЕР, ДНЕВНИЦА 1.500 ДЕНАРИ И ЖЕНА ЗА РАБОТА НА МАШИНА ЗА ПАКУВАЊЕ!

Поради зголемен обем на работа фирмата Агромаркет Игор с.Владевци, Струмица има потреба од работници за следниве работни позици: – Помошник дистрибутер – дневница 1.500 денари , не се потребни квалификации ; – Жена за работа...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес е Спомен на јавувањето на Чесниот Крст во Ерусалим

Во времето на царот Констанс, синот на свети Константин, кога беше патријарх Кирил Ерусалимски, во девет часот наутро, над Голгота се појави Чесниот Крст и се простираше до небото над Елеонската Гора. Тој Крст беше...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВРАБОТУВАЊЕ ВО ВИНАРСКА ВИЗБА „ДАЛВИНА“ ВО ХАМЗАЛИ, СТРУМИЦА: СЕ БАРААТ ОПШТИ РАБОТНИЦИ!

Винарската визба „Далвина” од Струмица (село Хамзали) има потреба од: ОПШТИ (неквалификувани) РАБОТНИЦИ ОПИС НА РАБОТНО МЕСО: – за работен процес во винарска визба ПОТРЕБНИ СПОСОБНОСТИ И ВЕШТИНИ: – Професионален однос кон работата; – Одговорна,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВРЕМЕТО ДЕНЕС ЌЕ БИДЕ СОНЧЕВО И ТОПЛО СО МАЛА ДО УМЕРЕНА ОБЛАЧНОСТ – ПОПЛАДНЕ ЌЕ ИМА ЛОКАЛЕН РАЗВОЈ НА НЕСТАБИЛНА ОБЛАЧНОСТ СО ПОРОЕН ДОЖД И ГРМЕЖИ!

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и услови за појава на невреме со силен ветер, интензивен пороен...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ТЕХНОКЛИМА НАСКОРО И ВО СТРУМИЦА НА УЛИЦА „ЛЕНИНОВА“

ТЕХНОКЛИМА со постоење од 2000-та година, наскоро и во Струмица на локација ул Ленинова бр 102 Струмица. ТЕХНОКЛИМА е една од првите фирми на пазарот со уреди и системи за централна климатизација и вентилација. Компанија...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СВР СТРУМИЦА СО КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ЕДНА ОПШТИНА ПОРАДИ НЕЗАКОНСКО РАСПОЛАГАЊЕ СО БУЏЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ИЗБОРИ!

Кривична пријава за „противзаконито располагање со буџетски средства за време на избори” СВР Струмица, до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ОПШТИНИ

OpstiniFilter
 • Сите Општини
 • Струмица
 • Босилово
 • Василево
 • Ново Село

СТРУМИЧКАТА КОМПАНИЈА „АГРОМАРКЕТ ИГОР“ ВРАБОТУВА ПОМОШНИК ДИСТРИБУТЕР, ДНЕВНИЦА 1.500 ДЕНАРИ И ЖЕНА ЗА РАБОТА НА МАШИНА ЗА ПАКУВАЊЕ!

Поради зголемен обем на работа фирмата Агромаркет Игор с.Владевци, Струмица има потреба од работници за следниве работни позици: – Помошник дистрибутер – дневница 1.500 денари , не се потребни квалификации ; – Жена за работа...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Денес е Спомен на јавувањето на Чесниот Крст во Ерусалим

Во времето на царот Констанс, синот на свети Константин, кога беше патријарх Кирил Ерусалимски, во девет часот наутро, над Голгота се појави Чесниот Крст и се простираше до небото над Елеонската Гора. Тој Крст беше...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВРАБОТУВАЊЕ ВО ВИНАРСКА ВИЗБА „ДАЛВИНА“ ВО ХАМЗАЛИ, СТРУМИЦА: СЕ БАРААТ ОПШТИ РАБОТНИЦИ!

Винарската визба „Далвина” од Струмица (село Хамзали) има потреба од: ОПШТИ (неквалификувани) РАБОТНИЦИ ОПИС НА РАБОТНО МЕСО: – за работен процес во винарска визба ПОТРЕБНИ СПОСОБНОСТИ И ВЕШТИНИ: – Професионален однос кон работата; – Одговорна,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВРЕМЕТО ДЕНЕС ЌЕ БИДЕ СОНЧЕВО И ТОПЛО СО МАЛА ДО УМЕРЕНА ОБЛАЧНОСТ – ПОПЛАДНЕ ЌЕ ИМА ЛОКАЛЕН РАЗВОЈ НА НЕСТАБИЛНА ОБЛАЧНОСТ СО ПОРОЕН ДОЖД И ГРМЕЖИ!

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и услови за појава на невреме со силен ветер, интензивен пороен...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ТЕХНОКЛИМА НАСКОРО И ВО СТРУМИЦА НА УЛИЦА „ЛЕНИНОВА“

ТЕХНОКЛИМА со постоење од 2000-та година, наскоро и во Струмица на локација ул Ленинова бр 102 Струмица. ТЕХНОКЛИМА е една од првите фирми на пазарот со уреди и системи за централна климатизација и вентилација. Компанија...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СВР СТРУМИЦА СО КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ЕДНА ОПШТИНА ПОРАДИ НЕЗАКОНСКО РАСПОЛАГАЊЕ СО БУЏЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ИЗБОРИ!

Кривична пријава за „противзаконито располагање со буџетски средства за време на избори” СВР Струмица, до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НОВО ВО ГРАДОТ

СТРУМИЧКАТА КОМПАНИЈА „АГРОМАРКЕТ ИГОР“ ВРАБОТУВА ПОМОШНИК ДИСТРИБУТЕР, ДНЕВНИЦА 1.500 ДЕНАРИ И ЖЕНА ЗА РАБОТА НА МАШИНА ЗА ПАКУВАЊЕ!

Поради зголемен обем на работа фирмата Агромаркет Игор с.Владевци, Струмица има потреба од работници за следниве работни позици: – Помошник дистрибутер – дневница 1.500 денари , не се потребни квалификации ; – Жена за работа...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВРАБОТУВАЊЕ ВО ВИНАРСКА ВИЗБА „ДАЛВИНА“ ВО ХАМЗАЛИ, СТРУМИЦА: СЕ БАРААТ ОПШТИ РАБОТНИЦИ!

Винарската визба „Далвина” од Струмица (село Хамзали) има потреба од: ОПШТИ (неквалификувани) РАБОТНИЦИ ОПИС НА РАБОТНО МЕСО: – за работен процес во винарска визба ПОТРЕБНИ СПОСОБНОСТИ И ВЕШТИНИ: – Професионален однос кон работата; – Одговорна,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ТЕХНОКЛИМА НАСКОРО И ВО СТРУМИЦА НА УЛИЦА „ЛЕНИНОВА“

ТЕХНОКЛИМА со постоење од 2000-та година, наскоро и во Струмица на локација ул Ленинова бр 102 Струмица. ТЕХНОКЛИМА е една од првите фирми на пазарот со уреди и системи за централна климатизација и вентилација. Компанија...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПЛАТА 30.000 ДЕНАРИ И ПЛАТЕНО СМЕСТУВАЊЕ: СЕ ВРАБОТУВААТ ДЕВОЈКИ ВО ВЕГАС КАЗИНО ВО СТРУМИЦА СО И БЕЗ ИСКУСТВО!

Потребни се девојки за работа во „ВЕГАС“ казино во Струмица со и без работно искуство. Плата 30.000 денари и платено сместување.

ТЕЛЕФОН ЗА КОНТАКТ: 078 345 178

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВРАБОТУВАЊЕ: КАБЕЛ НЕТ-СТРУМИЦА БАРА БЛАГАЈНИК ИЛИ БЛАГАЈНИЧКА И ДИСПЕЧЕР ИЛИ ДИСПЕЧЕРКА СО И БЕЗ РАБОТНО ИСКУСТВО!

Кабел Нет Струмица бара кандидати со и без работно искуство за две работни места. 1 Благајник (Благајничка) во центар за наплата. 2. Диспечер (Диспечерка). Сите заинтересирани за подетални информации и пријавување, може да се јават...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

БРЗА ПОШТА „ЕКО ЛОГИСТИК СЕРВИС“ ВРАБОТУВА КУРИР ЗА ДОСТАВА НА ПРАТКИ ВО РЕОНОТ НА СТРУМИЦА – ОДЛИЧНА ПЛАТА И ОБЕЗБЕДЕН ПРЕВОЗ ДО РАБОТА!

Брза пошта „ЕКО ЛОГИСТИК СЕРВИС“ има потреба од КУРИР за достава на пратки во реонот на Струмица. Предност имаат куририте со претходно искуство. Одлични услови за работа, загарантирана плата, обезбеден превоз до работа и прилагодиво...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОЛИТИКА

Politika
 • Сите Партии
 • ВМРО-ДПМНЕ
 • СДСМ

Очекувања од идната влада: Намалување на партизацијата, корупцијата и повисоки плати

Идниот парламентарен состав треба да вложи повеќе во младите бидејќи тие не се чустувуваат сигурно во државата. Телевизија 24 направи анкета и ги прашавме нив, што треба да направи идниот парламентарен состав за да го...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВМРО-ДПМНЕ ОЧЕКУВА ПЛУС ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ОД ПРЕГЛАСУВАЊЕТО НА ОДРЕДЕНИ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и дополнителен заменик министер во МИОА, Стефан Андоновски денеска информира дека како партија очекуваат зголемување на бројот на пратеници во Собранието од досегашните освоени 58 мандати. Според него, со прегласувањето на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Кабинет на Силјановска Давкова: Претседателката има право да го употребува името Македонија

По низата реакции, од кабинетот на нпвата претседателка се огласија преку соопштение, во кое пишува дека таа има право во јавни настапи да го употребува името Македонија како право на самоопределување и самоидентификација. -Претседателката Гордана...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Д-Р НИКОЛА МАЏУНКОВ СО ПРАШАЊЕ ДО КОСТАДИНОВ ЗА СОЦИЈАЛНАТА НАСЕЛБА: Зошто таква населба смести на терен над Струмица и најголем дел од парите се трошат на потпорни ѕидови и бетон?

Д-р Никола Маџунков, советник во советот на општина Струмица од редовите на ВМРО-ДПМНЕ: Социјалната населба за сместување на социјално загрозени семејства никако да се заврши, иако беше презентирана на почетокот на мандатот на Костадинов дека...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ГРЦИЈА СЕ БУНИ ОТКАКО НОВАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА МАКЕДОНИЈА НЕ ЈА ИЗГОВОРИ ДОДАВКАТА „СЕВЕРНА“

Министерството за надворешни работи утрово соопшти дека ја потврдува цврстата определба на земјата кон недвојбено почитување на уставните одредби и на сите меѓународно преземени обврски како што е целосното почитување на Договорот за стратешко партнерство...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

БРАВО: Нема „Северна“: Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска се заколна во Македонија!

Новата претседателка Гордана Силјановска Давкова на свечената заклетва не го изговори зборот „Северна“.Таа се заколна во Македонија и при тоа го одржа зборот дека ќе го почитува но нема да го користи новото име на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЕКОНОМИЈА

КОЛКУ МИЛИОНИ ЕВРА ПОТРОШИЛЕ ГРАЃАНИТЕ ЛАНИ НА НЕДВИЖНОСТИ?

Лани се регистрирани 32.971 трансакција за продажба и закуп на недвижнини. Од нив 23.545 се за купопродажби на недвижности и 9.426 закупи на недвижен имот. Ова го покажуваат податоците од Регистарот на цени и закупнини....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Откриен петти случај на штетна материја во зеленчук од Македонија

Штетни хемикалии се откриени во зеленчукот од Македонија по петти пат во изминатата година во Хрватска. Како што е соопштено од европскиот систем за безбедност на храната, во мешаната салата биле откриени недозволиви нивоа на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КАЗНА ОД 1200 ЕВРА ДОКОЛКУ ЗАПАЛИТЕ ЦИГАРА ВО АВТОМОБИЛ ВО ГРЦИЈА – НО САМО ПОД ЕДЕН УСЛОВ

Казната за пушење во возило во Грција доколку во него има дете под 12 години изнесува 1.500 евра и одземање на возачка дозвола. Дел од медиумите во соседна Србија објавија список од казните за сообраќајни...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЗА 216,2 ОТСТО ЗГОЛЕМЕНИ ОТКУПОТ И ПРОДАЖБАТА НА ЗЕМЈОДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИ

Откупот и продажбата на земјоделски производи во првото тримесечје од 2024 година изнесува 9 916 622 000 денари и во однос на истиот период плани се зголемени за 216,2 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СО ТАКСИ ЛАНИ ПРЕВЕЗЕНИ 14 341 000 ПАТНИЦИ

Минатата година со такси превезени се 14 341 000 патници, од кои 12 749 000 во градскиот превоз, а во меѓуградскиот 1 592 000 патници, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Со 1 556...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОЧНА СОБИРАЊЕТО И ОТКУПОТ НА ПЕЧУРКИ: Дали е на повидок успешна сезона?

Собирачите на печурки веќе се активираа и ги предаваат количините на фирмите кои се занимаваат со оваа дејност. Нивните очекувања се дека ќе имаме успешна година за печуркарите. Меѓу собирачите, има луѓе кои редовно секоја...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХРОНИКА

СВР СТРУМИЦА СО КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ЕДНА ОПШТИНА ПОРАДИ НЕЗАКОНСКО РАСПОЛАГАЊЕ СО БУЏЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ИЗБОРИ!

Кривична пријава за „противзаконито располагање со буџетски средства за време на избори” СВР Струмица, до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

22 ГОДИШНА СТРУМИЧАНКА ЛИШЕНА ОД СЛОБОДА ВО СКОПЈЕ ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ НА МАРИХУАНА!

Вчера во 20.50 часот на подрачјето на Центар во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје ја лишиле од слобода М.Ш.(22) од Струмица, затоа што кај неа била пронајдена и одземена...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ДВЕ ЛИЦА ЗАГИНАА ВО СООБРАЌАЈНАТА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ РАДОВИШ-ШТИП!

Како што информираа од СВР-Струмица за Струмица Денес, во сообраќајната несреќа што се случи на патот Радовиш-Штип загинаа две лица, а едно лице е пренесено во болницата во Штип. Увид на местото во моментот врши...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОВИКАН МАЛОЛЕТНИК ОД СТРУМИЧКО СЕЛО ВО ПОЛИЦИЈА – СЕ СОМНИЧИ ДЕКА СИЛУВАЛ МАЛОЛЕТНИЧКА!

На 25.04.2024 во Полициската станица Струмица во присуство на родител бил повикан малолетник од струмичко село, кој се сомничи дека истиот ден извршил обљуба врз малолетничка од струмичко. За настанот бил запознаен јавен обвинител од...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВО ОБЈЕКТ ВО СТРУМИЦА СО ЗАКАНА КОН ВРАБОТЕНАТА ОДЗЕЛ ПОВЕЌЕ ПРОИЗВОДИ!

На 21.04.2024 во 01.10 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Ѓ.М.(36) од Пехчево. Тој се сомничи дека на 20.04.2024 во 22.45 часот во продажен објект во Струмица со закана...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ИСЧЕЗНАА БРАТ И СЕСТРА ОД СТРУМИЧКО: ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО МАЛОЛЕТНИЦИТЕ!

На 18.04.2024 во 13.10 часот во Полициската станица Струмица, Д.Ѓ.(36) од село Сушица, струмичко, пријавил дека од домот се оддалечиле неговата малолетна ќерка М.Ѓ.(14) и неговиот малолетен син К.Ѓ.(11). Според пријавеното, тој се сомнева дека...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СПОРТ

СТРУМИЧАНИ ЈА ОСТВАРИЈА ЗАЦРТАНАТА ЦЕЛ: БРЕРА СЕ ОДБРАНИ И ПОВТОРНО ЌЕ ИГРА ВО ПРВАТА МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА!

Фудбалерите на Шкупи ја продолжија кризата во финишот од сезоната во ПМФЛ. По двата порази во претходните две кола, попладнево момците на Ѓока во претпоследното коло од шампионатот одиграа без голови против Брера и со...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Кадетите на Струмица се нови шампиони на Македонија!

Кадетите на ОК Струмица се новите шампиони на Македонија. Вчера во салата „Парк“ во Струмица се одржа финалниот турнир од државното првенство на кое се одиграа натпреварите за пласман од прво до четврто место во...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ШАМПИОНИ НА МАКЕДОНИЈА: МЛАДИНКИ НА НАКОВСКИ ВОЛЕЈ ПОСТИГНАА УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ УСПЕХ!

Младинките на Наковски волеј сe шампиони на Македонија. Вчера девојките во финалниот натпревар го потврдија својот квалитет и со резултат од 3:1 во сетови славеа над Газели Скопје освојувајќи ја шампионската титула. Генерација која 3...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Македонски тим на кошаркари во колички: „Инвалидитетот не е пречка да спортуваме“

Тимот „Wheelchair Basketball Macedonia“ речиси една година им дава шанса на луѓе со телесен инвалидитет да бидат кошаркари, иако се во колички. Некои патуваат и од внатрешноста за да дојдат на тренинзите во Скопје. Водени...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЧКИОТ КАРАТЕ КЛУБ „ШИХАН“ ОСВОИЈА 15 ЗЛАТНИ, 8 СРЕБРЕНИ И 10 БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ НА ТУРНИР ВО СРБИЈА!

На 28 април (недела) 2024 година во Власотинце, Србија, се одржа Интернационалниот карате турнир „Власотинце опен“, а на него учествуваа над 500 натпреварувачи во повеќе категории. На турнирот учествуваше и карате клубот „Шихан“ од Струмица...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

БРАВО: СТРУМИЧАНЕЦОТ ХАРИ НАКОВСКИ Е НОВ СЕЛЕКТОР НА ОДБОЈКАРСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА!

„Сакам да упатам благодарност до ОФМ, голема чест е да се наследи и да се работи со Јошко како наше најголемо тренерско име. Се надевам дека со добро здравје и со добра работа ќе ја...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КУЛТУРА

ДЕНЕСКА Е ЦВЕТНИЦИ!

По повод празникот Цветници, кој традиционално се одбележува во овој возобновен божји храм, црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Дебар, денеска, како некогаш што било, беше преполн со верници, постојани и поранешни жители кои за...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

БОГАТСТВО: Во Охридското Езеро се крие најстариот езерски град во Европа!

Археолошките истражувања биле во рамките на регионалниот проект EXPLO, а еден од најважните резултати на проектот е што населбите на крајбрежјето на езерото во регионот се многу постари отколку што очекувале. Првите активности во рамките...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Какво време нѐ очекува за новогодишниот викенд?

Прогноза за 29.12.2023 Минимална температура: -4°C до 4°C Максимална температура: 8°C до 17°C Сончево со мала до умерена облачност. По котлините ќе има појава на магла и пониска дневната температура. Прогноза за 30.12.2023 Минимална температура:...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

STAND UP СО САШКО КОЦЕВ ВО СТРУМИЦА!

🎙STAND UP НА САШКО КОЦЕВ – ШИРОК ДИЈАФАЗОН! После големата премиера во Скопје, доаѓа во Струмица! 📍 НУЦК ” Антон Панов” – Струмица 📆 06.12.2023 🕣 20:00 часот 🎫 Цена 350 ден Билети во продажба...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ИЗРАЕЛ ЈА ГРАНАТИРАШЕ ТРЕТАТА НАЈСТАРА ПРАВОСЛАВНА ЦРВКА ВО СВЕТОТ: Најмалку осум мртви во центарот на Газа

Раселените Палестинци собрани во црквата Свети Порфириј, грчка православна црква во центарот на Газа, беа цел на израелски воздушен напад, при што загинаа најмалку осум лица, а многу други беа ранети, јавува дописникот на Ал...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КОНЕЧНО И ВО СТРУМИЦА: „КЕЦ НА ДЕСЕТКА“ НА МИТКО БОЈАЏИСКИ УТРЕ ПРЕД СТРУМИЧКАТА ПУБЛИКА!

МНТ со „Кец на десетка” гостува во Струмица Претставата со спонтан хумор „Кец на десетка”, по текст на Митко Бојаџиски, во режија на Драган Спасов-Дац и Јордан Симонов, а во продукција на Македонскиот народен театар,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЗАБАВА / МАГАЗИН

Оние жолти мали центи кои ви се моткаат низ паричник можеби вредат многу повеќе: На една вредноста и е 2500 евра – еве ја листата

Ретките центи се тема од голем интерес за нумизматичките ентузијасти и љубопитните. Многу често се случува да претурате по фиоките на старите куќи или дури и старата облека и да наидете на некои ретки монети...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Рецепт за „енергетска бомба“ на „Балкан Твист“

Потребни состојки: – марула 🥬 – конзервирано цвекло – туна мексикана – млад кромид 🧅 – јајца 🥚 – лупен сончоглед 🌻 – лимон 🍋 – зачини: сол и црн пипер 🧂 Начин на подготовка:...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“: Мрзлива сарма во грне

Потребни состојки : – зелка – ориз 🍚 – мешано мелено месо – кромид – морков 🥕 – оцет – зачини:сол, црн пипер, вегета, буковец, ловоров лист Начин на подготовка : 🍲 Зелката ставете ја...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПРЕВКУСЕН РЕЦЕТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“: Свинско со праз и ориз!

Потребни состојки: – свински врат 🥩 – ориз 🍚 – праз – кромид 🧅 – лук 🧄 – пиперка 🫑 – морков 🥕 – бело вино 🥂 – свински бујон – зачини: сол, црн пипер,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ХУМАНОСТ

КОМПАНИЈАТА ЗА ДИГИТАЛЕН МАРКЕТИНГ МЕГАНТИК ДОНИРАШЕ 30 МОНИТОРИ НА СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА „НИКОЛА КАРЕВ“ И „ЈАНЕ САНДАНСКИ“!

Објава на LinkedIn на Мегантик Македонија:  Свесни за тоа колку е важна достапноста на дигиталната технологија за секоја млада личност, Мегантик донираше 30 монитори на струмичките средни училишта Никола Карев и Јане Сандански. Веруваме дека...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

УБАВИ ВЕСТИ: МАЛАТА ДЕНИСА СТОЕВА ОД ШТУКА ЗАПОЧНУВА СО ПРОЦЕСОТ НА ЛЕКУВАЊЕ – СРЕДСТВАТА СЕ СОБЕРЕНИ!

Убави вести споделуваат блиски до семејството на Дениса Стоева од Штука. Статусот на Наско Панов ви го пренесуваме во целост. – Драги мои роднини,другари и останати пријатели сакам да споделам една убава вест со вас....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПРОДАВА КРОФНИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ЛУНА: Марија од Гевгелија го следи хуманиот гест на Нина

Инспирирана од Нина од Нови Сад која продаваше крофни за да собере пари за лекување на својот татко и малата Марија од Гевгелија продава крофни на плоштадот во градот за да помогне во собирањето пари...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ФУДБАЛСКА ЕКИПА ОД ОПШТИНА ВАСИЛЕВО ОСВОИ ПРВО МЕСТО НА ТУРНИР ВО ГЕРМАНИЈА И ПАРИТЕ ГИ ДОНИРАА ЗА КИКО!

Во Франкфурт, Германија вчера се одржа турнир во фудбал каде екипата на DP TROCKENBAU GMBH, играчи сите од општина Василево, го освоија првото место и наградата од 500 евра ја донираа за нашиот Кико за...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СПОДЕЛУВАЈТЕ: Да му помогнеме на Кико да застане на нозе!

Кристијан Коцев од карбинското село Долни Балван во штипско боледува од ретка генетска болест атаксија. За негово лекување во Истанбул во Турција потребни се 50.000 евра. Јутјуберот Стефан Лазаров објави видео во кое јавно ги...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Апел за помош на 21-годишната Ива која две години се лекува како резултат на леукемија!

Ива Милошевска веќе две години се бори за своето здравје. 21-годишната девојка од Велес објави видеа во кои ја споделува својата битка со леукемијата и лекувањата во болница. Таа ја раскажа својата приказна за да...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ИСТОРИЈА

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Загинал најопеаниот епски народен јунак на Балканот Крали Марко, во Македонија има многу места со неговото име

Речиси да нема место во Македонија, кое нема назив поврзан со епскиот јунак Крале или Крали Марко, кој е најопеан во народното творештво и кој загинал на 17 мај 1395 година во битката на Ровина...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Пет археолошки докази кои сугерираат дека библиските приказни се вистинити

Затемнување на Сонцето кое се појави на небото во 1207 п.н.е. Земјотрес што го потресе Ерусалим пред 28.000 години. И древни кралски рудници откриени во Израел. Ова не се само археолошки откритија направени низ историјата,...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Го кодошеа оние што глумеа патриоти: На денешен ден е роден големиот македонски актер и патриот Ристо Шишков!

На денешен ден пред 83 години во селото Мрсна – Серско, Егејска Македонија е роден истакнатиот македонски филмски и театарски актер – Ристо Шишков. Тој е познат по многуте одлично одиграни улоги, но и по...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

БУГАРСКИ РЕПОРТЕР ЗА „ЊУЈОРК ТАЈМС“ ВО 1903 ГОДИНА ОБЈАВИЛ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕФ Е МРТОВ!

Натпис во весникот “Њујорк Тајмс” од 26 мај 1903 година открива кој го предал Гоце Делчев, срцето на револуционерна Македонија. За приказната да привлече уште поголемо внимание, истиот натпис е испратен од бугарски репортер во...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПЕЧАТОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ЗАЧУВАН ВО СТРУМИЦА!

Во Струмица во семејството со потекло од Кукуш сочуван е печат за обреден христијански леб од 19 век. Со ваков печат за леб добиен од црквата Свети Ѓорги над тогашен Кукуш, Султана Делчева го подготвувала...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Струмичанецот Митко Георгиев: во „Само вистина“: Дискриминиран сум како македонски Бугарин, никој од моето семејство не може да се вработи!

Се чувствувам дискриминиран, иако ние тука сме прво како Македонци. Ова е наша татковина и јас се срамам од некои настани како прославата на годишнината од смртта на Мара Бунева. Јас веднаш кажав дека тоа...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАУКА

Илон Маск: „Луѓето ќе живеат во град на Марс во следните 30 години“

Технолошкиот тајкун Илон Маск изнесе храбро тврдење дека луѓето би можеле да живеат во град на Марс во следните 30 години. Шефот на „SpaceX“ излезе на својата платформа за да одговори на твитот во кој...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ИЛОН МАСК ПЛАНИРА ЛЕТ ЗА ТРИ ДО ПЕТ НЕДЕЛИ НА РАКЕТАТА КОЈА ЧОВЕКОТ ТРЕБА ДА ГО ОДНЕСЕ НА МАРС И МЕСЕЧИНАТА!

Ракетата Starship во сопственост на SpaceX најверојатно ќе го започне четвртиот лет за три до пет недели, изјави денеска сопственикот на компанијата, Илон Маск. „Целта е бродот да помине низ максимално загревање, или барем повеќе...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Поранешен научник на НАСА открива на кои планети навистина би можелo да постои вонземски живот!

Воден свет со кој владеат суштества слични на октопод. Планета поделена со светлина и темнина каде сонцето никогаш не изгрева. И пекол од лава каде од небото врне стопена карпа. Ова не се описи на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СВЕТОТ ОДИ НАПРЕД: СОЗДАДЕН УРЕД ШТО ГИ ЛОЦИРА ВЕНИТЕ ПОД КОЖАТА!

Научниците успеале да направат уред за пронаоѓање вени кој користи инфрацрвена светлина за да ги лоцира вените под кожата. Уредот емитира инфрацрвена светлина која се апсорбира во крвта. Потоа, вените се појавуваат како темни линии...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

НАСА сака да изгради ВОЗ на Месечината за да го олесни патувањето и селењето на луѓето таму!

Програмата за иновативни напредни концепти на НАСА финансира шест најсовремени проекти, вклучувајќи го и лунарниот воз систем наречен Флексибилна левитација на пруга (FLOAT). Воден од д-р Итан Шалер, проектот FLOAT предлага користење на левитирачки магнетни...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ИЛОН МАСК ИСПИША ИСТОРИЈА: УСПЕШНО ПОСТАВЕН ПРВИОТ ЧИП НА ЧОВЕЧКИ МОЗОК – ОВА ЌЕ ОВОЗМОЖИ ДА КОНТРОЛИРАМЕ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ИЛИ КОМПЈУТЕР СО МИСЛИТЕ!

Илон Маск објави дека првиот пациент кој добил мозочен чип од неговата компанија Neuralink добро закрепнува. Илон, исто така, откри дека се надева дека производот – наречен „Телепатија“ – на крајот ќе им овозможи на...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ