strumica denes logo

ТРАМП ИМА ГОЛЕМИ ПЛАНОВИ СО ИЛОН МАСК ДОКОЛКУ ПОВТОРНО СТАНЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ!

Автор:

Датум:

јуни 4, 2024

Автор:

Датум:

јуни 4, 2024

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп има големи планови доколку се врати во Белата куќа, а меѓу нив се Илон Маск и Џулијан Асанж, пишуваат светските медиуми.

Трамп, всушност, размислува да му даде на Маск престижна советодавна улога доколку победи на претседателските избори во САД, пишува The Telegraph.

Наводниот републикански кандидат, разговарал како да му даде влијание на милијардерот и извршниот директор на Tesla врз клучните политички прашања, вклучително и безбедноста на границите и економијата.

Маск, наводно, соработува со милијардерот инвеститор Нелсон Пелц за да ги убеди елитните деловни лидери да го отфрлат Џо Бајден, според извештајот на Волстрит журнал.

Наводно, дуото го информирало Трамп за нивниот план на настанот одржан во резиденцијата на Пелц во Палм Бич, на кој присуствувале и синот на Маск, по име Икс, и најмладиот син на Трамп, Барон.

Маск и Пелц, исто така, наводно работат на проект управуван од податоци за борба против измама на гласачите.

Ова означува промена во претходно ладен однос меѓу Трамп и Маск, при што двајцата јавно се навредуваа.

Тие, наводно, разговараат по телефон неколку пати месечно за теми кои се движат од имиграција до американските вселенски сили. Илон Маск, наводно, побарал од Трамп да се врати на објавувањето на неговата социјална мрежа X. Трамп сега ексклузивно објавува на неговата ривалска платформа Truth Social.

Од друга страна, меѓу плановите на Трамп е и основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој моментално се бори против екстрадиција во САД од британски затвор.

Трамп, според Австралиската радиодифузна компанија, рече дека сериозно ќе размисли да го помилува доколку биде реизбран за претседател на САД.

Американското Министерство за правда побара од Британија да го екстрадира Асанж во 2019 година, кога Трамп беше претседател, и оттогаш случајот е заглавен во британските судови.

Трамп за случајот беше прашан од подкастерот Тим ​​Пул, кој сними интервју со поранешниот претседател пред Трамп да зборува на Националната конвенција на слободата во Вашингтон во текот на викендот.

„Дали ќе го помилувате Џулијан Асанж?“

„Па, ќе зборувам за тоа денес, и ќе го разгледаме многу сериозно. И ќе имаме уште неколку работи да кажеме во говорот што мислам дека ќе ви се допаднат “, одговори Трамп.

Сепак, Трамп во својот говор не ја спомена конкретно ситуацијата на Асанж. Тој само рече дека „ќе назначи специјална работна група за брзо разгледување на случаите на кој било политички затвореник кој бил погрешно прогонуван од администрацијата на Бајден“.

Тој го повтори своето ветување дека ќе ги помилува поддржувачите кои беа затворени за немирите во Капитол на 6 јануари, како и Рос Улбрихт, операторот на веб-страницата на црниот пазар, кој беше осуден на доживотен затвор во 2015 година.