Perdormire

Настан

Настан

Симпозиум за Источно-црковно пеење вечерва и утре во Струмица во „Свети петнаесет тивериополски свештеномаченици“

Денеска и утре во храмот на „Свети петнаесет тивериополски свештеномаченици“ со почеток од 19:30 часот, традиционално ќе се одржи и научниот симпозиум за...

Настан

Што се случуваше на 11 октомври 1941?

Република Македонија денеска го одбележува Денот на антифашистичкото востание на кое македонскиот народ се кренал пред 73 години. Организираното востание...

Настан

Струмица не ги заборавa Стојанов Пено,Стојков Блажо,Ѓергиев Мите и Гркљанов Војо ,кој загинаа во страшниот пожар кој се случи пред 6 години

Денес со почеток во 10:00 час. како што и беше најавено ,пред спомен обележјето во Струмица на загинатите од пожарот  кој се случи точно пред 6 години ,на чело...

Настан

„ЉУБОЈНА“ ГО ОТКАЖАА НАСТАПОТ: Нешто помалку од 300 луѓе синоќа ги слушаа „Чалгија Саунд Систем“ во Струмица

Бендот „Љубојна“ синоќа  го откажа својот настап и не се појави на сцената во Струмица, на т.н. прослава на наводната „покана“ за НАТО која вечерва се...

Настан

Општина Струмица ја одбележа 74-годишнината од убиството на народниот херој Благој Јанков – Мучето

Со пригодна свеченост пред Спомен плочата во градскиот парк, денеска, беше одбележана 74-годишнината од убиството на народниот херој Благој Јанков – Мучето. За...