bandr

Tag - струмица

Култура

ЗА МНОГУ ГОДИНИ: ДЕНЕС СТРУМИЧАНИ СО ПОСЕТА НА ЦРКВАТА „СВ КУЗМАН И ДАМЈАН“ ГО ОДБЕЛЕЖУВААТ ИСТОИМЕНИОТ ПРАЗНИК!

Денес струмичани, со посета на црквата „Св. Кузман и Дамјан“ , го одбележуваат истоимениот празник, посветен на двајцата лекари – чудотворци. Црквата е...

Култура Магазин

(ИНТЕРВЈУ) Талентираната Тијана Баџукова од Ново Село има 18 години и веќе ја подготвува првата самостојна изложба!

Тијана Баџукова има само 18 години и поседува талент на кој многумина можат да позавидат. Младата сликарка е родум од Ново Село и во моментот ја подготвува...

Струмица

„КОМУНАЛЕЦ“ РАБОТИ НА НОВА АТМОСФЕРСКА КАНАЛИЗАЦИЈА НА УЛИЦАТА „АТАНАС КАРАМАН“ ВО СТРУМИЦА!

Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ работи на нова атмосферска канализација на улицата „Атанас Караман” во Струмица. Се поставуваат...

Култура

СВР СТРУМИЦА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ 25 ГОДИШНО МОМЧЕ КОЕ ВРШЕЛО ПРОДАЖБА НА МАРИХУАНА И ДОЗВОЛУВАЛО КОНЗУМИРАЊЕ НА МАРИХУАНА ВО НЕГОВИОТ ДОМ!

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Н.К.(25) од Радовиш поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и...

Култура

Деновиве низ Струмица…

Пролетта е особено интересен период за струмичани. Градот заживува и се раздвижува, ноќните излегувања се зачестуваат, иселениците се враќаат. Еве што е...