strumica denes logo
црква

декември 27, 2018

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ПРАЗНИЧНА ПОСЕТА НА ОК ВМРО-ДПМНЕ НА КАТОЛИЧКА КАТЕДРАЛА ВО СТРУМИЦА!

Вчера делегација на Општински Комитет ја посети Католичката катедрала Успение

Види повеќе

октомври 29, 2018

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ОСВЕТУВАЊЕ НА НОВИОТ БОЖЈИ ХРАМ „СВ.ЃОРГИЈА“

  На 21.10.2018г.се одржа Осветување на храмот св.Ѓоргија во сл.Покрајчево

Види повеќе

јули 31, 2018

СТРУМИЧАНЕЦОТ КРИСТИАН ВОДЕНСКИ ПОДАРИ ПРАВОСЛАВНА ИКОНА ОД ЕРУСАЛИМ НА ЦРКВАТА ВО РУСИНОВО!

Нема човек во Македонија кој не слушнал за Кристијан Воденски,

Види повеќе

јуни 4, 2018

(ВИДЕО) Македонците се првите Христијани во Европа!

“Православни христијански светилишта распраскани низ величенствени природни предели е еден

Види повеќе

април 8, 2018

Градоначалникот Јаневски присуствуваше на полноќната Велигденска литургија во црквата „Свети Григориј Палама и Димитриј“

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, присуствуваше на полноќната Велигденска

Види повеќе

април 6, 2018

(ФОТО) ВЕЛИКИ ПЕТОК ВО СТРУМИЦА ВО ХРАМОТ „СВЕТИ ПЕТНАЕСЕТ ТИВЕРИОПОЛСКИ СВЕШТЕНОМАЧЕНИЦИ“

На Велики Петок Црквата ги споменува смртта и погребението на

Види повеќе