Home

Perdormire

Култура

Култура

(ВИДЕА) СТУДЕНТКАТА ПО МЕДИЦИНА СПАСОВА МАРИЈА СПОДЕЛУВА ВИДЕА СО ЕДУКАТИВНА СОДРЖИНА КОИ ИМ ПОМАГААТ НА УЧЕНИЦИТЕ ОД ЗДРАВСТВЕНАТА СТРУКА!

Струмичанката Марија Спасова пронајде интересен начин за едукација додека учениците се дома и наиде на голем број одобрувања и пофалби. 21 годишната студентка...

Култура

ТОШЕ ПРОЕСКИ: СЕ’ Е ВО БОЖЈИ РАЦЕ!

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на...

Култура

ВО НЕДЕЛА БИГОРСКИ МАНАСТИР ЌЕ СЛАВИ 1.000 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ: СЛЕДЕТЕ НЕ’, СЛЕДУВА ВКЛУЧУВАЊЕ ВО ЖИВО И ФОТОГАЛЕРИЈА!

Во недела, на 18 октомври, ќе биде одржана главната и централна прослава на великиот јубилеј: 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир. Централната...

Култура

ПРОФ. Д-Р НИКОЛА СМИЛКОВ: Многучасовното присуство во ателјето за време на карантинот, резултираше со поголема инспиративност пренесена во повеќе склуптури во мермер и бронза!

Преземено од Агенција „Марили“: Интервју со проф.д-р Никола Смилков, вајар и професор на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип во кое говори за своето последно...

Култура

ВРАБОТУВАЊЕ ВО СТРУМИЦА: ЕСКОН-ИНЖИНЕРИНГ ВРАБОТУВА ТЕХНИЧАР ЗА СЛАБОСТРУЈНИ ИНСТАЛАЦИИ И ЕЛЕКТРОТЕХНИЧАР ЗА ЈАКОСТРУЈНИ ИНСТАЛАЦИИ!

ДПТУ ЕСКОН-ИНЖЕНЕРИНГ ДООЕЛ Струмица има потреба од работници за пополнување на следниве работни позиции: – Техничар за слабострујни инсталации –...

Култура

ГРУПА ГРАЃАНИ ОД ТУРСКОТО МААЛО БАРААТ ИНФОРМАТИВЕН СОСТАНОК СО ПРЕТСТАВНИЦИ ОД ЦЕНТАР ЗА УПРАВУВАЊЕ СО КРИЗИ, ДИРЕКТОРОТ НА ИНФЕКТИВНО ОДДЕЛЕНИЕ И НАДЛЕЖНИ ОД ОПШТИНА СТРУМИЦА!

ГРУПА ГРАЃАНИ ОД ТУРСКОТО МААЛО: Во најкраток рок ,апелираме надлежни на Општина Струмица заедно со претставници од ЦСР Струмица, претставници од Центар за...

Култура

Разговор на Струмица Денес со актерите од претставата „Сестрите Прозорови“ кои ќе гостуваат во Струмица во недела!

Претставата „Сестрите Прозорови“ ја имаше својата премиера на почетокот на годината на сцената на театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, Велес. Неодамна...