Perdormire

Култура

Култура Струмица

ИМА САМО 14 ГОДИНИ: Струмичанецот Зоран Христов создава маестрални дела, неговото име допрва ќе го слушаме!

На своите 14 години, струмичанецот Зоран Христов создава маестрални дела од кои многумина се воодушевени. Христов со цртање се занимава од 2015 година и за...

Култура Струмица

(ФОТОГАЛЕРИЈА) СЕКОЈА ЧЕСТ ЗА БОРИС КАЛЕВ ОД СТРУМИЦА: НЕГОВИТЕ ДЕЛА КРАСАТ МНОГУ ДОМОВИ ВО ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!

Млад и перспективен, 31 годишниот уметник Борис Калев од Струмица со негови раце создава дела за кои надалеку се раскажува. Изминатиов период, неговите...

Култура

(ВИДЕА) СТУДЕНТКАТА ПО МЕДИЦИНА СПАСОВА МАРИЈА СПОДЕЛУВА ВИДЕА СО ЕДУКАТИВНА СОДРЖИНА КОИ ИМ ПОМАГААТ НА УЧЕНИЦИТЕ ОД ЗДРАВСТВЕНАТА СТРУКА!

Струмичанката Марија Спасова пронајде интересен начин за едукација додека учениците се дома и наиде на голем број одобрувања и пофалби. 21 годишната студентка...

Култура

ТОШЕ ПРОЕСКИ: СЕ’ Е ВО БОЖЈИ РАЦЕ!

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на...

Култура

ВО НЕДЕЛА БИГОРСКИ МАНАСТИР ЌЕ СЛАВИ 1.000 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ: СЛЕДЕТЕ НЕ’, СЛЕДУВА ВКЛУЧУВАЊЕ ВО ЖИВО И ФОТОГАЛЕРИЈА!

Во недела, на 18 октомври, ќе биде одржана главната и централна прослава на великиот јубилеј: 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир. Централната...

Култура

ПРОФ. Д-Р НИКОЛА СМИЛКОВ: Многучасовното присуство во ателјето за време на карантинот, резултираше со поголема инспиративност пренесена во повеќе склуптури во мермер и бронза!

Преземено од Агенција „Марили“: Интервју со проф.д-р Никола Смилков, вајар и професор на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип во кое говори за своето последно...