strumica denes logo
денеска

април 8, 2019

ФИЛМОТ „СВЕДОК“ ДЕНЕСКА ВО СТРУМИЦА!

Со почеток од 20:00 часот, денеска во големата сала на

Види повеќе

февруари 25, 2019

Денеска се празнува големиот светец Преподобен Мартинијан!

Житието на овој светител е чудесно и прекрасно. Што сѐ

Види повеќе

јануари 18, 2019

ДЕНЕСКА СЕ СЛАВИ ВОДОКРСТ:Денот кога се крштеваат сите води,и имаат лековито дејство!

Денешниво ден меѓу народот е познат како Водокрштение или Водопост.

Види повеќе

декември 19, 2018

ЗА МНОГУ ГОДИНИ МАКЕДОНЦИ: Денес се слави Св.Никола, заштитник на патниците, децата и сиромашните

Православните верници денес го слават Свети Никола, слава која ја

Види повеќе

декември 8, 2018

ЗА МНОГУ ГОДИНИ МАКЕДОНЦИ: Денеска е Свети Климент Охридски Чудотворец

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на

Види повеќе

ноември 3, 2018

ГОЛЕМ И ТЕЖОК ПРАЗНИК: Денеска е Задушница, сеќавање на починатите – никако не ја правете оваа грешка

Православните христијани денеска ја одбележуваат Митровденската задушница во знак на

Види повеќе

ноември 2, 2018

1 ноември – Ден на Светиот великомаченик Артемиј

Овој славен светител беше родум Мисирец и прв војвода на

Види повеќе

ноември 1, 2018

1 ноември – Ден на Светиот пророк Јоил

Втор по ред од малите Пророци, Св. Јоил беше син

Види повеќе