strumica denes logo

УХМР НАЈАВУВА: ВО СЛЕДНИТЕ ТРИ ДЕНА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА НОВ ВЛАЖЕН БРАН ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ НЕ’ ОЧЕКУВА ПОРОЕН ДОЖД И ГРМЕЖИ!

Автор:

Датум:

мај 7, 2024

Автор:

Датум:

мај 7, 2024

Денес во попладневните часови ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен дожд и услови за ретки грмежи. Потоа во следните три дена под влијание на нов влажен бран во поголем дел од земјава во попладневните часови ќе има пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи и засилен ветер. Во деновите од викендот условите за нестабилност ќе се намалат.