strumica denes logo

Времето целосно се менува – УХМР најавува што не чека цела недела!

Автор:

Датум:

мај 9, 2019

Автор:

Датум:

мај 9, 2019

Времето денеска во Македонија сончево, и конечно стабилно по дождот и облаците, но со ветер.

Максимални 22 степени целзиусови ќе достигне живата на термометарот оваа среда. Во Скопје сончево со 19 степени.

До викендот топло и потоа нов пресврт. Следува нестабилно време кое ќе донесе пообилни врнежи од дожд .

Прогноза за 10.05.2019
Минимална температура: 3°C до 10°C
Максимална температура: 18°С до 25°C
Сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне со локален дожд и појава на ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер.

Прогноза за 11.05.2019
Минимална температура: 2°C до 9°C
Максимална температура: 20°C до 27°C
Претежно сончево и топло.

Прогноза за 12.05.2019
Минимална температура: 4°C до 11°C
Максимална температура: 16°C до 23°C
Променливо облачно, попладне со поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер.