Home

Perdormire
ВМРО-ДПМНЕ

Трипуновски: Заев избега од ТВ дуел бидејќи многу ветуваше, а не исполни ништо

Home

Заедно со мојот тим денеска сме во посета на Босилово од каде што заминуваме во Ново Село. Во средбите што ги направивме со граѓаните од оваа општина, повеќе од очигледно е зошто Зоран Заев бега од соочување на ТВ дуел, истакна Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

-Бега од соочување на ТВ дуел затоа што на земјоделците на кои што им ветуваше подобро и поквалитетно земјоделство денес живеат во беда и во агонија. Ветуваа зелена нафта нема ништо од тоа. Ветуваа сигурен и поголем пласман на земјоделските производи додека изминатава година гледаме дека буквално секоја земјоделска култура од овој регион беше фрлена на буништа, рече Трипуновски и додаде:

„Ветуваа интервентен откуп, ветуваа гарантен фонд, ветуваа обештетување од невремињата кои што го зафатија овој регион, меѓутоа од тоа нема ништо. Зоран Заев бега од соочување затоа што премногу ветуваше, а не исполни ништо. Луѓето се разочарани од тој таков однос. Земјоделците како никогаш досега не биле оставени само да се снаоѓаат и да преживеат во текот на целата година“.

Исто така, подвлече тој, граѓаните негодуваат на штетниот договор кој што го потпиша Зоран Заев.

-Се трошат народни пари за скапи кампањи за нешто што значи промена на името и идентитетот, затоа Зоран Заев бега од соочување на ТВ дуел, затоа што вистината е на наша страна, а вистината него многу ќе го боли. Граѓаните исто така порачуваат дека имаат своја јасна визија како ќе го изразат своето мислење на денот на референдумот. Меѓутоа многу е битно дека Република Македонија треба да се ослободи од стегите кои што ги има Зоран Заев и СДСМ како власт во Република Македонија. Неговото заминување од власт ќе значи подобар живот за земјоделците и за сите оние други структури во Република Македонија, а тоа мора да се случи многу скоро затоа што можеби да биде и предоцна. Штетите ќе бидат преголеми и ќе треба многу подолго време да застанеме на нозе.