strumica denes logo

Затвореник од Баница се обидел да побегне во Грција: Фатен на граница со лажни бугарски документи!

Автор:

Датум:

јули 11, 2024

Автор:

Датум:

јули 11, 2024

Полициските службеници на Граничниот премин Богородица синоќа го уапсиле 32-годишниот А.Р. од струмичкото село Баница кој со фалификувана бугарска лична карта на туѓо име се обидел за излезе од Македонија.

При дополнителните проверки било утврдено дека А.Р. издржувал затворска казна во Казнено-поправната установа Затвор Штип, од каде бил пуштен на викенд и отсуството се обидел да го искористи за бегство од државата.

Тој бил предаден на полициски службеници од Полициската станица Гевгелија, по што бил спроведен во установата.