Во 2024 година ќе поскапат сокот од портокал, кафето, какаото и шеќерот!

јануари 4, 2024

Сокот од портокал, какаото, кафето и шеќерот делумно се зголемија поради екстремните временски услови и загриженоста за снабдувањето поврзани со Ел Нињо.

Цените на шеќерот веројатно веќе се префрлени, но секако за чоколадото треба да очекуваме големо зголемување на малопродажно ниво – и Ел Нињо е секако нешто што треба да се следи“.

Овој резидуален ефект е причината зошто прогнозерите веруваат дека 2024 година би можела да биде првата година во која човештвото ќе го надмине критичниот праг на затоплување. Холандската банка генерално очекува глобалната инфлација на цените на храната драстично да падне по годините на раст на цените. Исто така, предупреди дека Ел Нињо може негативно да влијае на неколку култури на почетокот на следната година, притоа признавајќи дека постои потенцијал за некои култури да имаат корист, наведувајќи ги оние во САД, јужен Бразил и Аргентина.

Фјучерсите на сок од портокал се зголемија за неверојатни 80% во 2023 година, достигнувајќи го највисокото ниво на сите времиња кон крајот на ноември, откако ураганите и болестите ги уништија посевите на цитрус на Флорида. Цената на какаото, витална состојка во чоколадото, оваа година скокна за 64 отсто, на 46-годишно ниво, бидејќи залихите во Западна Африка беа тешко погодени од обилните дождови и проблемите како што се габични заболувања. Кафето Робуста достигна 15-годишен максимум на 15 декември, додека цените на шеќерот се зголемија за 13% во 2023 година, дури и по намалувањето од 12-годишниот врв во септември.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: