СТРУМИЧКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ СО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ И ПРЕПОРАКА ЗА НАЈАВЕНОТО НЕВРЕМЕ!

јули 8, 2022

⚠️ ПРЕВЕНТИВНА ПРЕПОРАКА
⚠️ ОБИЛНИ ВРНЕЖИ

(локално невреме, пад на температурата)

Денес во текот на денот под влијание на влажен бран, најпрвин во западните, а во текот на ноќта и во сабота претпладне и во останатите подрачја ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат обилни (10 до 20 л/м2). Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со силни електрични празнења, интензивен пороен дожд (над 35 л/м2), град и силен ветер (над 60 км/час). Температурата ќе опадне за 7 до 9 степени.

Препорака: Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: