strumica denes logo

СЛОБОДЕН ПЕЧАТ ОБЈАВИ: ВО СТРУМИЦА СЕ ШИРАТ ПОВИЦИ ЗА ЛИТУРГИЈА СО МАСКА ИЛИ ШАЛ, БЕЗ ГУЖВАЊЕ ЕДЕН ДО ДРУГ!

Автор:

Датум:

април 13, 2020

Категории:

Струмица

Автор:

Датум:

април 13, 2020

Категории:

Струмица

До редакцијата на Слободен печат пристигнаа реакции од вознемирени струмичани кои виделе известување кое се споделува на социјалните мрежи, а во кое се повикуваат да дојдат на литургија на Велики Четврток во 8 часот утрината.

Во известувањето, за кое не се знае кој го напишал, се тврди дека литургијата ќе се одржи надвор, во црквениот двор, а напладне ќе се изврши поклонување на светиот крст со инструкција тоа да се направи ,,без гужвање” и во колона еден по еден.

За третиот ден од Велигден, во 8 часот имало закажана литургија и кој има таксано нешто, а потпишан е и отец.

– стои во објавата на СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.

Целосната вест може да ја погледнете со кликнување ОВДЕ

ИЗВОР: СЛОБОДЕН ПЕЧАТ