strumica denes logo

Рецепт за БЛТ сендвич

Автор:

Датум:

октомври 23, 2023

Автор:

Датум:

октомври 23, 2023

Потребни состојки :

– сланина 🥓
– тост лепче 🍞
– марула
– домат 🍅
– кисели краставички 🥒
– кромид
– мајонез
– чили сос
– сол и црн пипер

Начин на подготовка :

🥓 На грил тава потпечете ја сланината, а потоа во истата тавче запечете ги и парчињата тост леб.
🥣 Во подлабок сад, ставете неколку лажици мајонез (во зависност од тоа колку сос сакате да ви излезе), малку чили сос, ситни сецкани кисели краставички и кромид, соли црн пипер и промешајте.
🥪 На тост лепчето намачкајте прво од сосот, потоа ставете парчиња марула, па вфз нив крцкавата сланина, кругови домат и поклопете со тост лепче.

Видео: