strumica denes logo

РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“: Тестенини со грашок и сланина

Автор:

Датум:

јуни 15, 2023

Автор:

Датум:

јуни 15, 2023

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!

 

Потребни состојки:

– тестенини
– сланина
– грашок во конзерва
– кромид
– јајца
– кашкавал
– сол и црн пипер

Начин на подготовка:

Во длабок сад ставете ги да се варат тестенините со сол.
Во тава запржете ја сланината насечкана на ситни коцки.
Откако малку ќе се пропржи додадете го и кромидот.
На крај додадете го и грашокот и оставете да се крчка.
Во сад, размешајте ги си вилушка јајцата, ренданиот кашкавал и црн пипер.
Смесата додадете ја во тава во која се пржат сланина и грашокот. Додадете ги и сварените тестенини и промешајте да се соединат. Оставете уште 3-4 минутки да се крчка, а потоа сервирајте.

Видео:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Balkan Twist ‍ (@balkan.twist)