ПРЕВКУСНО: ,,Мексикански” касадиљас со пилешко

мај 5, 2023

ЗА ПОВЕЌЕ РЕЦЕПТИ ЗАСЛЕДЕ ГО ИНСТАГРАМ ПРОФИЛОТ @brzi.i.vkusni.recepti

Потребни состојки:

– тортиљи 🌮
– пилешки стек 🐔
– пиперки🫑
– морков 🥕
– кромид 🧅
– црвен грав 🫘
– barbeque сос BBQ
– кашкавал 🧀
– павлака
– зачини: вегета и црн пипер 🧂

Начин на подготовка:

🔪 Пилешкото и зеленчукот насечете ги на ленти.
🐔 Во тава на загреано масло запржете го најпрво пилешкото со вегета и црн пипер.
🥘 Потоа, тргнете го на страна и во истата тава запржете го зеленчукот.
Кога ќе биде готов, додадете го пилешкото, црвениот грав од конзерва и малку BBQ сос. Промешајте и оставете уште 2_3 мин да се соединат.
🌮 Секоја тортиља премачкајте ја со павлака, додадете на едната половина од пилешкото и зеленчукот, рендан кашкавал и преклопете, а потоа, во тава со малку путер запечете ги од двете страни.
🍽️ Сечете на триаголници и уживајте.

Видео + Слика:

 

Видео:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: