strumica denes logo

НОВИ ЦЕНИ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ГОРИВАТА ОД ПОЛНОЌ!

Автор:

Датум:

мај 27, 2024

Автор:

Датум:

мај 27, 2024

Регулаторната комисија за енергетика денеска напладне треба да ги соопшти новите цени на горивата.

Минатата недела имаше намалување на малопродажните цени на нафтените деривати.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намали за 1,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалија за 1,00 ден/лит. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намали за 0,306 ден/кг и сега изнесува 42,629 ден/кг.

Моменталните цени на нафтените деривати изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 83,00 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 85,50 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 73,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 72,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 42,629 (денари/килограм)