Доналд Трамп води во споредба со Бајден во реваншот на изборите, според новата анкета!

јануари 25, 2024

Доналд Трамп води пред демократскиот претседател Џозеф Бајден за шест отсто во анкетата на Ројтерс/Ипсос.

Националната анкета на 1.250 американски испитаници покажа дека Трамп води со Бајден со 40 наспроти 34 отсто, додека останатите се неодлучни или планираат да гласаат за некој друг или за никој. Анкетата имаше маргина на грешка од три отсто, објави Ројтерс.

Тоа е победа за Трамп откако анкетата на Ројтерс/Ипсос претходно овој месец покажа дека тој и Бајден се изедначени.

Додека Трамп лесно го победи својот единствен преостанат противкандидат во прелиминарните избори, Ники Хејли, околу 67 отсто од испитаниците анкетирани од понеделник до среда рекоа дека им е „уморно да гледаат исти кандидати на претседателските избори и сакаат некој нов“.

„Мразам да мислам дека постојано се движиме низ помалото од две зла“, рече оваа недела Кимберли Софге, 56-годишна проект менаџерка од Вашингтон. „Искрено чувствувам дека можеме подобро.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: