РЕЦЕПТ: Баунти ситни колачиња – евтина домашна варијанта!

јануари 20, 2019

Направете вкусни колачиња со кокос.

СОСТОЈКИ:

 • 100 мл. слатка павлака
 • 250 гр. маргарин
 • 250 гр. шеќер
 • 200 гр. кокос
 • 200 гр. чоколадо за глазура
 • 4 лажици масло за глазура

ПОДГОТОВКА:

 1. Се меша слатката павлака со шеќер и исечен маргарин и се става на оган да се стопи.
 2. Се трга кога ќе почне да врие, па се става смесата во плех и се рамни.
 3. Се остава да се лади околу два часа.
 4. Се превртува потоа на даска за сечење, се сечат коцки и се прелеваат со чоколадото растопено со масло на оган.
 5. Може да ставите и кокос за декорација.
Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: