strumica denes logo

ПОВТОРНО БРОЈКАТА ВИСОКА: 30 НОВИ ЗАБОЛЕНИ ДЕНЕСКА ОД КОВИД-19, ТРИ ЛИЦА ПОЧИНАА!

Автор:

Датум:

мај 17, 2020

Категории:

Хроника

Автор:

Датум:

мај 17, 2020

Категории:

Хроника

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти.

– Скопје 1

– Куманово 14

– Прилеп 4

– Тетово 3

– Велес 4

Во изминатите 24 часа направени се 426 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-3, Тетово-6, Велес-5, Битола-1, Охрид-1. Досега во земјата се направени вкупно 21436 тестирања на ковид-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 пациенти, пациент од Велес (58г) примен на 12 мај, пациент од Тетово (57г) лекуван на клиниката од 22 април и уште еден пациент од Тетово (78г) хоспитализиран на 11 мај.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1792, бројката на оздравени пациенти е 1293, на починати е 101, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 398.