Home

Perdormire
Здравје Хроника

ПОТВРДЕНИ 30 НОВИ СЛУЧАИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД- 19 ВО МАКЕДОНИЈА!

Home

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје-12, Куманово – 8, Прилеп – 9 и Крива Паланка-1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 384 лица. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

Скопје – 195

Куманово – 62

Дебар – 47

Штип – 15

Прилеп – 21

Тетово -13

Струга – 9

Велес – 6

Битола – 4

Охрид – 3

Кавадарци – 2

Гостивар – 1

Гевгелија – 2

Струмица- 1

Крива Паланка – 2

Кочани – 1

Во изминатото дено-ноќие направени се 342 теста, од кои: преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 100.

Досега се направени вкупно 4.117 тестирања на Ковид-19.