strumica denes logo
Празници

јуни 22, 2024

Денес е Духовденска задушница

Спомнувањето на сите починати благочестиви христијани во саботата пред Педесетница

Види повеќе

јуни 22, 2024

Времето денес ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност

Времето денес ќе биде сончево и многу топло со мала

Види повеќе

јуни 21, 2024

ДЕНЕС Е ДУХОВДЕН: Слегување на Светиот Дух и роденден на Црквата

Православните христијани денес го одбележуваат празникот Педесетница – Слегување на

Види повеќе

јуни 20, 2024

Денес се празнува Светиот свештеномаченик Маркелин, папа Римски

Му беше претходник на престолот на римскиот папа Маркел. Па

Види повеќе

јуни 19, 2024

Денес се празнува Преподобен Висарион

Роден и воспитан во Египет. Рано се предаде на духовен

Види повеќе

јуни 17, 2024

Денес се празнува Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски

Неговиот татко, Дометиј, беше брат на римскиот цар Пров, но

Види повеќе

јуни 17, 2024

УХМР НАЈАВУВА: Следува период на стабилно, многу топло и сончево време

Во првите два дена од следната седмица во попладневните часови,

Види повеќе

јуни 15, 2024

Денес се празнува Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски

Овој светител беше родум од Антиохија и живееше во времето

Види повеќе

јуни 14, 2024

Денес се празнува Светиот маченик Јустин Философ

Роден од родители грци во самарјанскиот град Сихем, подоцна наречен

Види повеќе