strumica denes logo
денес

април 27, 2019

Денеска е Велика Сабота- Денот меѓу смртта и воскресението Христово!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 април.

Види повеќе

април 11, 2019

Денеска се празнува Преподобен Јован Лествичник!

Писателот на прочуената Лествица. Дојде на Синајската Гора како шеснаесетгодишно

Види повеќе

април 9, 2019

Денеска се празнува споменот на Света Лидија Македонска!

Света Лидија е родена во Тијатир, денешен Ак-Хисар, во Мала

Види повеќе

април 8, 2019

Денес е спомен на Светиот Архангел Гавриил:Празник на најголемиот гласник на Бога!

Зборувајќи за Благовештението, светите отци толкуваат дека е испратен архангел

Види повеќе

април 7, 2019

Денеска е Благовец- празникот на сите мајки!

Свето Благовештение е Богородичен празник, односно еден од празниците посветени

Види повеќе

април 6, 2019

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 6 АПРИЛ!

Љубовта цвета за Лавовите и Водолиите. Овен Добар ден за

Види повеќе

април 6, 2019

Денеска се празнува Свети Артемон, епископ Селевкиски, лекарот на човечките души и тела!

Роден и воспитан во Селевкија. Кога светиот апостол Павле дојде

Види повеќе

април 4, 2019

Денеска се празнува Светиот свештеномаченик Василиј!

Срезвитер во Анкира, денешна Анкара, Турција. Под царот Констанциј трпеше

Види повеќе

април 3, 2019

Дербито се игра во Струмица: Можат ли „пандевци“ до скалпот на Шкендија?

Дербито од 26. коло во Првата македонска фудбалска лига денеска

Види повеќе