strumica denes logo

АКЦИИТЕ НА КОМПАНИИТЕ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА И ЗА ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА „РАСТУРААТ“ НА БЕРЗАТА

Автор:

Датум:

јуни 15, 2023

Категории:

Свет

Автор:

Датум:

јуни 15, 2023

Категории:

Свет

S&P 500 минатата недела влезе на нов пазар на раст. Но, добивките за време на овогодишниот пораст беа предводени од технолошкиот Nasdaq и инвеститорите хипер за игри со вештачка интелигенција. И сега, акциите на електрични возила се приклучија на манијата предводена од вештачката интелигенција, а пазарното рели продолжува додека се приближуваме до крајот на месецот, кварталот и првата половина од годината.

Tesla (TSLA) забележа дека нејзината пазарна вредност се вратила над 800 милијарди долари, бидејќи акциите се зголемија повеќе од двојно оваа година. Преку затворањето во вторникот акциите завршија повисоко за време на 13 сесии на тргување по ред.

Во последниве денови, помалите ривали-производители на ЕВ забележаа сè поголеми поместувања на акциите бидејќи пазарниот собир предводен од вештачката интелигенција се прошири и во другите области на технолошката трговија од следната генерација.

„Пазарот сака да верува дека Тесла е пред се име за вештачка интелигенција, е дури потоа за автомобилска компанија“, напиша аналитичарот на Морган Стенли Адам Џонас во белешката до инвеститорите претходно овој месец.

Tesla, исто така, беше поттикнат од неодамна објавените договори за користење на полначите за ЕВ со производителите на автомобили General Motors (GM) и Ford (F). Овие акции, исто така, добија повеќе од 5% во последниве денови, што е забележителен потег за вообичаено постабилните наследни имиња на производители на автомобили.

Очекувањата дека Федералните резерви ќе ги паузираат своите агресивни зголемувања на каматните стапки по заладувањето на податоците за инфлацијата, исто така помогнаа да го поттикне релито на ЕВ како дел од пошироката трговија со ризик.

Кинескиот производител на електрични возила XPeng (XPEV) забележа раст на акциите за повеќе од 25% во последните четири дена, додека акциите на конкурентот Nio (NIO) се тргуваат за околу 14% во истиот период. Во вторникот, кинеската централна банка објави намалување на стапката на краткорочно задолжување во обид да ја поттикне својата економија.

Последниве денови на берзата пораснаа акциите и на уште пошпекулативни имиња како што е Никола (NKLA). Уделот на производителот на електрични камиони со погон на батерии и водород го продолжи растот на шеста последователна сесија во средата, зголемувајќи се за повеќе од 20% во еден момент. Во изминатите четири дена акциите пораснаа за околу 70%.

Акциите на Никола се удвоија во цената откако достигнаа најниско ниво од 0,52 долари/акција на 6 јуни. Минатиот месец Nasdaq ѝ соопшти на компанијата дека нејзините акции се изложени на ризик од бришење од берзата по затворањето под 1 долар за секоја повеќе од 30 последователни работни дена.