Од ноќеска на полноќ нова цена на дизелот

октомври 12, 2023
Новата малопродажна цена на еуродизел БС (Д-Е V) е 81, а на екстра лесното масло за горење (ЕЛ-1) 80 денари за литар. еуросупер БС – 95 и понатаму ќе се продава за 81 денар за литар, еуросупер БС – 98 за 83 денари за литар, а мазутот М-1 НС за 45 денари за килограм.

Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување кај бензините во просек за 2,2 отсто, кај дизелот за 3,2, кај екстра лесното масло за домаќинство за 3,6 и кај мазутот за 1,3 отсто. Курсот на денарот во однос на доларот во споредба со претходната пресметка е понизок за 0,1 отсто.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: