Доналд Трамп: Се наоѓаме на работ на трета светска војна!

февруари 23, 2023

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска оцени дека светот никогаш не бил поблиску до трета светска војна и дека актуелниот американски претседател Џо Бајден со своите постапки за поддршка на Украина го турка светот во војна.

„Ако погледнете и сфатите какви чекори презема Бајден во врска со Украина, ќе видите дека тој систематски, но можеби несвесно, нè турка во она што наскоро може да се претвори во трета светска војна“, рече Трамп во видеото објавено на неговиот профил на Truth Social.

По повод годишнината од почетокот на руската инвазија на Украина, тој изјави дека војната никогаш немаше да се случи ако тој беше на чело на земјата, бидејќи додека бил претседател ги отфрлил сите „погубни совети“ на вашингтонските генерали, бирократи и дипломати кои знаат само како да ги вовлечат САД во земјата, во конфликтот, но не и како да излезат од него.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна:

НАЈНОВИ ВЕСТИ