ВИДЕО РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“: Летна паста со шери домати и сирење

јули 31, 2023

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!

Потребни состојки:

– тестенини по избор
– шери домати 🍅
– лук 🧄
– свеж босилек
– сирење
– зачини: чили, сол, црн пипер 🧂

Начин на подготовка:

🍝 Тестенините ставете ги во врела вода со сол да се варат.
🍅 Во меѓувреме насечете ги Шери доматите на половинка, лукот и босилекот.
🥘 Во тава со малку масло, најпрво пропржете го лукот со малку чили, потоа додадете ги шери доматите.
🍅 Откако ќе омекнат, малку нагмечете ги, додадете босилек и малку од вода во која се вареа тестенините и оставете да се крчка.
🍝 Кога ќе биде готово, во тавата додадете го тестенините и размешајте да се соединат.
🍽️ Сервирајте со рендано сирење и наросете црн пипер.

Видео:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: