УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА: СЕ ОРГАНИЗИРААТ ПРОТЕСТИ ВО САБОТА НИЗ ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ПОРАДИ ПРЕДЛОГ ЗАКОНОТ ЗА УЧЕБНИЦИ!

мај 12, 2021

ОБЈАВЕНО ВО ГРУПАТА УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА:

ПОЧИТУВАНИ

Ве повикуваме сите родители,старатели,средношколци,наставници,професори,академици,доктори и сите засегнати лица!

Ве повикуваме во Сабота во 12.00 часот да излеземе на мирни протести во сите градови на Македонија, со транспаренти и позитивни пораки , без говор на омраза, без насилство.Заедно да го искажеме нашето незадоволство против предлог законот за учебници во основно и средно образование.

Ве замолуваме на овој ден да заборавиме на нашата позиција ,на нашата партиска определба, на нашите верски и национални поделби и заедно да се избориме против проблемот во образованието, затоа што СИТЕ ИМАМЕ ДЕЦА!!!

Партијата НЕМА да ја смени нивната иднина,ама НИЕ можеме ,само ако делуваме СЕГА !

ЗАЕДНИЧКИ САКАМЕ ДОБРА ИДНИНА ЗА НАШИТЕ ДЕЦА!
САКАМЕ ЗДРАВ ОБРАЗОВЕН СИСТЕМ!
САКАМЕ НОВИ РЕФОРМИ-ПО МЕРКА НА УЧЕНИКОТ!
ДА СЕ ИЗБОРИМЕ ЗАЕДНО ЗА ПОДОБРО УТРЕ НА НАШИТЕ ДЕЦА!
ВО САБОТА НА 15-ти МАЈ!

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: