Цените на нафтата се намалуваат бидејќи бродовите повторно патуваат низ Црвеното Море!

декември 28, 2023

Цените на нафтата паднаа во азиската трговија откако големите превозници почнаа да ги враќаат бродовите на рутите на Црвеното Море и покрај континуираните напади на јеменските Хути и континуираните тензии на Блискиот Исток, објави Ројтерс.

Фјучерсите на сортата Брент од Северното Море, која е референца за европскиот пазар, загубија 18 центи или 0,22 отсто на 80,89 долари за барел, пишува БТА. Американската лесна нафта за испорака во јануари падна за 22 центи, или 0,29 отсто, на 75,35 долари за барел. Цените на нафтата се зголемија вчера за повеќе од 2 отсто, на највисоко ниво за еден месец, бидејќи надежите за намалување на стапката во САД по Нова година ги зајакнаа очекувањата за економски раст и засилена побарувачка.

Конфликтот на Блискиот Исток останува кочница, која според началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви, би можела да трае „многу месеци“. Сепак, големите превозници како што се Maeрск и француската ЦМA ЦГM веќе објавија дека ги враќаат своите бродови преку Црвеното Море, а сличен чекор се очекува подоцна денеска да преземе и германскиот Хапаг-Лојд.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: