strumica denes logo

Светот го нарекува чудото на 21 век: Кој е Илон Маск и како го постигна својот успех?

Автор:

Датум:

декември 23, 2022

Категории:

Струмица

Автор:

Датум:

декември 23, 2022

Категории:

Струмица

Во 2021 година, најбогат човек на светот е Илон Маск, бизнисмен визионер кој се искачи на врвот благодарение на амбициозните проекти како што се Hyperloop, PayPal, Space X и Tesla Motors, меѓу другите. Тој има нето богатство од 318,4 милијарди долари. Затоа, не е чудно што фразите на Илон Маск одекнуваат низ целиот свет.

Тој не е само признат претприемач, туку е и успешен инвеститор и гениј. Според магазинот Форбс, Илон Маск е еден од 25-те најмоќни луѓе на денешницата. Неговата цел не е да акумулира пари само заради тоа, туку да се стреми да го промени и подобри светот каков што го знаеме преку придонеси и инвестиции во различни технолошки проекти на високо ниво. Без сомнение, тој е многу интересна личност и чии реченици заслужуваат да се прочитаат.

Иако цитатите на Илон Маск не кажуваат многу за инвестициските стратегии или однесувањето на пазарот, тие кажуваат тие имаат многу важна мотивациска и деловна компонента. Овој голем претприемач се издвојува не само по неговата голема интелигенција и неговото портфолио, туку и по неговата одлучност, амбициозност и волја. Тој многу ја поддржува идејата да се бркаат идеи и никогаш да не се откажуваат. Затоа, нивните фрази се добар извор да не мотивираат, дали да инвестираме на берзата или да започнеме нов проект или бизнис. Следно ќе ги видиме 42-те најдобри фрази на Илон Маск.

„Работите не се прават по различни патишта за да не се исти, туку за да бидат подобри.
„За да станете извршен директор, не мора да бидете експерт за продажба и маркетинг; Потребно е длабоко инженерско знаење“.
„Денот ќе ви биде добар ако се разбудите знаејќи дека ќе изградите подобра иднина. Ако не, ќе имате лош ден“.
„Ги создавам моите компании за да ги задоволат потребите, а не само поради фактот што ги создавам“.
„Никогаш нема да бидам а деловен ангел. Мислам дека не е паметно да се инвестира во проекти од трети страни. Ако не сум квалификуван да направам нешто за себе, не барам од вас да инвестирате во тоа. Така што јас инвестирам само во мои сопствени компании“.
„Не сум посветен да бидам гуру на широки концепти. Моите задачи се фокусирани на истражување за подобрување на нашата технологија“.
„Двајца луѓе кои не можат да одговорат на прашање не се покорисни од еден со големо знаење“.
„Нешто може да се случи ако прво сте утврдиле дека тоа е можно.
„Според мое мислење, мислам дека е грешка да се користат многу луѓе за да се најде решение за комплициран проблем. Мислам дека обложувањето на квантитет на штета на квалитетот и талентот при решавање на проблемот само ќе го забави процесот, што ќе го направи донекаде досаден“.
„Најголемата грешка на човекот е да го продаде своето Почни. »
„Сакам да создавам работи поврзани со новите технологии и кои се прекинуваат со конвенциите, за да ми кажете: „Неверојатно! Како го направивте ова? Како го направи тоа?“»
„Хенри Форд беше пионер на иновациите. Тој можеше да создаде прифатливи возила што ќе ги заменат количките со коњи и можеше да се соочи со критики за иновациите: Зошто сакаме автомобил ако веќе имаме коњи?
„Во SpaceX не сакаме шупаци.
„Себеси се сметам за позитивна личност, но никогаш не отстапувам од реализмот. Една од моите силни страни е да знам како да дизајнирам производ со вредност многу поголема од неговата цена на производство“.
„Кога бев мал, моите родители беа лути на мене затоа што постојано ги прашував и прашував се што ми одговорија. Не верував во многу работи што ги кажаа и ги принудив да ги оправдаат сите нивни одговори додека не видов смисла во нив“.
„Најголемата грешка што ја направив (и продолжувам да ја правам) е да се фокусирам повеќе на талентот отколку на карактерот на мојот тим. Важно е да се опкружувате со грижливи луѓе со срце“.
„Фактот за постигнување голема иновација и раскинување со етаблираното не е резултат на една личност или на напредок, туку на цела група која дозволила тоа да се случи.
„За да започнете бизнис потребни ви се две работи: да иновирате во одличен производ и да имате тим зад него полн со решителност и ентузијазам.
„Не верувам во трикови за да имам иновативен менталитет. Мислам дека тоа е стил на размислување заедно со смелоста за донесување одлуки“.
„Од суштинско значење е свеста да се одржува во живот за да не исчезне иднината.
„Неуспехот е опција овде. Ако работите не пропаднат, вие не внесувате доволно иновации“.
„Ако нешто е доволно важно, дури и ако шансите се против вас, треба да продолжите да се обидувате“.
„Брендот е само перцепција и перцепцијата ќе одговара на реалноста со текот на времето. Некогаш ќе биде порано, некогаш подоцна, но брендот не е ништо повеќе од колективен впечаток што го имаме за некој производ“.
„Сакате да бидете поригорозни за да го направите најдоброто што можете. Најдете сè што не е во ред со него и поправете го. Барајте негативни коментари особено од пријателите.»
„Во ред е да ги имате јајцата во корпа сè додека контролирате што се случува со таа корпа“.
„Упорноста е многу важна. Не смеете да се откажете освен ако не сте принудени да се откажете.
„Сакате да имате иднина во која очекувате работите да бидат подобри, а не во која очекувате работите да бидат полоши“.
„Луѓето работат подобро кога знаат која е целта и зошто. Важно е луѓето да се чувствуваат возбудени да дојдат на работа наутро и да уживаат во својата работа“.
„Трпението е доблест и јас учам да бидам трпелив. Тоа е тешка лекција“.
„Дојдов до заклучок дека треба да се стремиме да го зголемиме обемот и обемот на човечката свест за подобро да разбереме какви прашања да поставуваме. Всушност, единственото нешто што има смисла е да се бориме за колективно просветлување.
„Кога бев на факултет, сакав да се вклучам во работи кои ќе го променат светот.
Не би рекол дека имам недостаток на страв. Всушност, би сакал мојата емоција на страв да биде помала бидејќи многу ми го одвлекува вниманието и ми го пржи нервниот систем“.
„Животот е премногу краток за долгорочни огорчености“.
Не треба да ги правите работите поинаку само за да ги направите различни. Тие треба да бидат подобри“.
„Мислам дека животот на земјата треба да биде повеќе од само решавање на проблеми… Мора да биде инспиративен, дури и ако е индиректен“.
„Што предизвикува иновативно размислување? Мислам дека тоа е всушност начин на размислување. Мора да ја донесете одлуката“.
Колку што е можно, избегнувајте да ангажирате MBA. МБА програмите не ги учат луѓето како да основаат компании“.
„Да се ​​биде претприемач е како да јадеш чаша и да стоиш во бездната на смртта.
„Мислам дека е можно нормалните луѓе да изберат да бидат извонредни.
„Секој кој вистински се борел со неволјите никогаш не го заборава“.
Што значи да се работи напорно? Во мојот случај, кога јас и брат ми ја основавме нашата прва компанија, наместо да изнајмиме канцеларија, изнајмивме мал стан и спиевме на каучот“.
„Работете напорно секој час додека сте будни е она што е потребно за да бидете успешни ако основате нова компанија“.

Сега кога ги знаеме најдобрите фрази на Илон Маск, ајде малку да разговараме за тоа кој е овој човек и како успеал да биде толку успешен. Тој е генијален милионер и филантроп роден во Преторија, Јужна Африка, во 1971 година. Уште од мали нозе тој веќе покажа голема љубопитност и умешност кон се што е поврзано со технологијата. На само десет години, Илон Маск можел сам да го репрограмира својот компјутер Комдор VIC-20. Исто така, треба да се напомене дека тој ја продаде својата прва видео игра, создадена и програмирана исклучиво од него, со ни повеќе ни помалку од 17 години. Тие велат дека заработил 500 долари за таа продажба.

Илон Маск е човек кој тој отсекогаш бил вреден работник и не многу пријатен, Затоа, не е чудно што стигна до тука. Основана е познатата услуга за далечинско плаќање PayPal и е сопственик на Тесла моторс, познат по производството на електрични спортски автомобили. Тој е и шеф на Space X, која е првата приватна компанија која патува во вселената, се разбира, под договор со НАСА. Покрај тоа, учествува и во други компании со интересни проекти, како на пр Соларен град, која развива различни технологии базирани на фотоволтаична енергија, или Халикон молекуларен, која во основа е биотехнолошка лабораторија чија цел е да најде лекови за различни болести.

Јасно е дека Илон Маск е прилично технолошки гениј и Благодарение на неговиот претприемачки и мотивациски став, тој стана еден од најмоќните луѓе во светот. Не е ни чудо што многумина веруваат дека познатиот суперхерој Iron Man е инспириран од него, поради неговото богатство и неговата дарба со технологијата. Додека иднината е неизвесна, можеме да очекуваме големи чекори направени од милијардерот Илон Маск.