Струмичанец користејќи податоци на туѓа кредитна картичка во Франција потрошил 2.000 евра!

февруари 28, 2024

СВР Штип поднесе кривична пријава против К.С.(54) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

„Пријавениот, набавил податоци од картичка за точење гориво, сопственост на приватна фирма, по што ги злоупотребил податоците и извршил две трансакции на бензинска станица во Франција, со што нанел материјална штета на правното лице во износ од 123.790 денари.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна:

НАЈНОВИ ВЕСТИ