СЛАВЧО ПОПОСКИ: СТРУМИЧАНИ ЌЕ МУ СЕ РАДУВААТ НА СНЕГОТ!

јануари 1, 2019

До крајот на денов облачноста која ја имавме над Македонија ќе се намали но ќе продолжи да дува умерен ветер од северен правец кој на некои места ќе засилува на интензитет, максималните температури ќе се искачат во интервалот од 2 до 11 степени.

Почнувајќи од утре во текот на денот, од североисточна Европа кон нашата територија ќе продира поларен воздушен бран и сето ова над Егејското Море ќе услови формирање на циклонски систем кој од утре попладне и навечер па во текот на следните денови ќе услови почести врнежи од снег па така во најголем дел од државава ќе се формира снежна покривка, на повисоките места и на планините истата ќе се зголеми дури и за над 30 сантиметри.

Температурите многу ќе опаднат и веќе од четврток максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од -5 до 2 степени, уште постудено ќе биде во петок кога максимумот на температурите ќе се искачи во интервалот од -6 до 0 степени, минималните пак на некои места ќе се спуштат дури до -15 степени, на планинските места и до околу -20 степени, сето ова ќе биде проследено со засилен ветер од северен правец кој ќе услови појава на снежни наноси.

Снег се очекува и во Струмица!

Поради ниските температури ќе има појава на голомразица па затоа КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ и за пешаците и за возачите.

Подготви: Славчо Попоски

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: