strumica denes logo

Скелет од тираносаурус продаден за 5,6 милиони евра

Автор:

Датум:

април 20, 2023

Категории:

Свет, Струмица

Автор:

Датум:

април 20, 2023

Категории:

Свет, Струмица

Скелет од тираносаурус стар 67 милиони години бил продаден на приватно лице на аукција во Цирих за 5,55 милиони швајцарски франци (околу 5,6 милиони евра), што е првпат Tи-рекс да биде ставен на аукција во Европа.

 

Овој примерок на диносаурус е опишан како еден од најспектакуларните Ти-рекс скелети кои постојат, со димензии 11,6 метри долг и 3,9 метри висок, објави Би-Би-Си. Името на скелетот, продаден во аукциската куќа „Kohler“ во Цирих, е „293 Trinity“, бидејќи е изграден од три различни Ти-рекси од локациите за американски диносауруси во Монтана и Вајоминг и се состои од 293 посебни коски од примероци земени во периодот од 2008 година. и 2013 година.

Повеќето скелети од диносауруси продадени на аукција се делумно составени од гипс или замени, но повеќе од половина од „293 Trinity “ се вистински коски, што е релативно висок процент. Британскиот јавен сервис наведува дека ова не е прва аукција на Ти-рекс, ниту највисока постигната цена, но дека таквите продажби се релативно ретки. Исто така, се вели дека научниците се загрижени поради зголемениот број на фосили од диносауруси кои завршуваат во приватни колекции.

Минатата година скелетот на Ти-рекс, за кој се очекуваше на аукција да достигне цена од 23 милиони евра, беше повлечен откако се појавија сомневања од каде потекнуваат деловите.