Рецепт за мезе од млади компирчиња – рецепт на „Балкан Твист“

мај 23, 2023

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!

Потребни состојки:

– млад ситен компир 🥔
– сланина 🥓
– кашкавал 🧀
– лук 🧄
– путер 🧈
– млад кромид 🧅
– зачини: сол, црн пипер, вегета, црвен пипер, оригано 🧂

Начин на подготовка:

🥔 Најпрво подварете ги малку младите компирчиња.
🥘 Потоа, префрлете ги во тава за пржење со малку путер и чешне лук.
🥓 Откако ќе се пропржат малку додадете ситно сецкана сланина и зачините.
🧀 По неколку минути, нарендајте кашкавал и покријте со капак да се растопи.
🍽️ На крај, наросете со сецкан млад кромид. 👌

Видео:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: