РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“: Шпагети со пилешко и лук

август 24, 2023

Потребни состојки:

– шпагети 🍝
– пилешки стек 🐔
– лук 🧄
– путер 🧈
– павлака за готвење 🥡
– кашкавал 🧀
– зачини: сол, црн пипер, црвен пипер 🧂

Начин на подготовка:

🔪 Пилешкиот стек и лукот насечкајте ги.
🥘 Во тава запржете го стекот, а потоа додадете ги лукот, зачините и путерот.
🥡 Откако ќе се пропржат додадете ја павлаката за готвење и оставете да се крчка некоја минутка, а потоа додадете го ренданиот кашкавал и промешајте да се соединат.
🍝 На крај, додадете ги варените шпагети, се заедно размешајте и сервирајте.

Видео:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: