Рецепт од нашите баби стар 50 години: Кремаст и вкусен сутлијаш!

август 7, 2020

Секогаш е вистинско време да се почестите со вкусен десерт:

Состојки:

– 100 г ориз

– 750 мл млеко

– 4-5 лажици шеќер

– прстофат сол

Приготвување:

Сварете го оризот во вода три минути, а потоа исцедете го.

Во млекото додајте прстофат сол и ставете го да зоврие.

Додајте го оризот и загревајте на тивок оган додека оризот не го впие млекото, немојте да мешате.

Во варениот ориз додајте шеќер и внимателно промешајте за да останат зрната цели.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: