strumica denes logo

ОСВЕЖУВАЊЕ ПО ПЕКОЛНИОТ БРАН: Од утре попладне пороен дожд, грмежи и ветер со 80 км/ч

Автор:

Датум:

август 4, 2021

Категории:

Струмица

Автор:

Датум:

август 4, 2021

Категории:

Струмица

Од утре попладне се очекува промена на времето со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално можна е појава на невреме со пообилен пороен дожд, силни електрични празнења, град и силен ветер со над 80 километри на час.

Синоптичарите препорачуваат во случај на појава на електрични празнења, граѓаните да бидат внимателни и да не престојуваат на отворено и под осамени дрвја.

Во изминатиот период, земјава е во портокалова фаза со температури над 40-тиот степен.