strumica denes logo

НАВОДНО РУСКИ ПРОЕКТИЛИ ЈА ПОГОДИЈА ИСТОЧНА ПОЛСКА, ДВЕ ЛИЦА ЗАГИНАА – СВЕТОТ СЕ ПЛАШИ ОД НОВА КАТАСТРОФАЛНА ВОЈНА!

Автор:

Датум:

ноември 15, 2022

Автор:

Датум:

ноември 15, 2022

Висок претставник на американското разузнавање изјави дека руски проектили ја погодиле источна Полска, при што загинале две лица, објави Асошиејтед прес, додека Пентагон вели дека нема информации кои потврдуваат дека станува збор за руски проектил.

Службеникот зборуваше под услов да остане анонимен поради чувствителноста на ситуацијата, пренесе АП. Ројтерс не можеше веднаш да ја потврди таа информација. Полските пожарникари во вторникот објавија дека две лица загинале во експлозија во Пржеводов, село во источна Полска, во близина на границата со Украина.

Полскиот премиер Матеуз Моравјецки (Матеуш Моравјецки) свика итен состанок на владиниот комитет за национална безбедност и одбрана, објави владиниот портпарол на Твитер. Средбата е закажана за 21 часот.

Портпаролот на Пентагон рече дека американскиот министер за одбрана „ја анализира“ информацијата дека два руски ракети погодиле локација во Полска на границата со Украина.

– Во моментов немаме елементи да ја потврдиме оваа информација – изјави портпаролот на Пентагон, додавајќи дека информациите се уште се проучуваат.

НАТО соопшти дека ги разгледува извештаите дека ракети или проектили паднале во земјата-членка Полска и дека тесно соработува со полските власти.

– Ги проучуваме овие извештаи и тесно се координираме со нашиот сојузник Полска – изјави претставник на НАТО за Си-Ен-Ен.

Доколку навистина се утврди дека се работи за руски ракети, што Русија го демантира, прашање е како ќе биде позициониран НАТО.

Повеќето аналитичари кои досега го коментираа настанот се согласуваат дека одлуката ќе зависи од тоа која од двете политики ќе се применува – член 4 или член 5.

Членот 5 вели:

– Доколку некој сојузник на НАТО биде жртва на вооружен напад, секоја друга членка на алијансата ќе го смета овој чин на насилство како вооружен напад врз сите членки и ќе ги преземе активностите што ќе ги смета за неопходни за да му помогне на сојузникот што беше нападнат.

Ако се користи, тоа речиси неизбежно би значело некаква форма на воен напад против Русија. Сепак, и покрај спомнувањето на член 5, се чини дека се појавува груб консензус меѓу аналитичарите дека повикувањето на член 4 е многу поверојатно.

Според официјалните документи на НАТО, член 4 значи дека „страните ќе се консултираат меѓу себе“ доколку се одлучи дека е загрозен нивниот „територијален интегритет, политичка независност или безбедност“. Очигледно, се чини дека вклучува многу помал ризик од значителна ескалација и ширење на конфликтот, што е нешто од што сите се плашат по таков настан.