strumica denes logo

МАЛОЛЕТНИК ОД СТРУМИЦА СО ДРУГО ЛИЦЕ ИЗВРШИЛЕ ТЕШКА КРАЖБА ВО ПЕКАРНИЦА И ПРАВЕН СУБЈЕКТ А УКРАЛЕ И ДВА ВЕЛОСИПЕДА!

Автор:

Датум:

септември 29, 2023

Категории:

Хроника, Струмица

Автор:

Датум:

септември 29, 2023

Категории:

Хроника, Струмица

На 26.09.2023, по преземени мерки и по распишана телеграма, полициски службеници од ЕВР Центар и Бит Пазар лишиле од слобода еден малолетник од Скопје и еден малолетник од Струмица, сместен во установа за згрижување деца во Козле. Тие се сомничат дека во периодот од 04.09. до 26.09.2023 извршиле неколку кривични дела „тешка кражба“ на подрачје на Карпош. Двајцата биле задржани во полициска станица и во службен разговор со полициски службеници признале три кривични дела, и тоа на 04.09.2023 на ул.„Никола Парапунов“ извршиле тешка кражба во правен субјект, на 26.09.2023 извршиле тешка кражба во пекарница, а одзеле и два велосипеда, сопственост на едно лице. По целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител, против нив ЕВР Карпош ќе поднесе соодветна пријава.