strumica denes logo

МАКЕДОНЦИТЕ КУПУВААТ ПОМАЛИ СТАНОВИ НА ХАЛКИДИКИ: Становите се продаваат „како алва“

Автор:

Датум:

март 20, 2024

Автор:

Датум:

март 20, 2024

Халкидики и центарот на Атина се убедливо двете најбарани локации за купување недвижен имот меѓу странските купувачи во Грција, додека најпопуларни области за купување куќи во 2023 година беа предградијата и центарот на Солун, како и јужните и северните предградија на Атина, според платформата за пребарување на недвижен имот Спитогатос.

Кога станува збор за Халкидики, местата каде што најмногу се бараат недвижности се Касандра, Ситонија, Каликратија, Мудања и Палини, пишува GRTimes. Додека граѓаните на САД, Германија и Велика Британија се најзаинтересирани за недвижнини во Грција, значајни купувачи секако се и жителите на балканските земји, меѓу другите и Србите.

Бугарите трошат повеќе од Србите

Порталот „Нафтемборики“ наведува дека Бугарите се први на листата на купувачи на недвижности на Халкидики, а потоа Србите, Романците и Израелците. Германските пензионери се најдоа на последно место бидејќи главно се заинтересирани да купуваат мали селски куќи со низок буџет.

Косопственикот на порталот за недвижности Halkidiki Properties, Јоргос Цигарас, неодамна за грчките медиуми изјави дека повеќе од 50 отсто од недвижностите на Халкидики се во рацете на странски државјани.

Како што појасни, Бугарите најмногу пари издвојуваат за недвижнини на Халкидики, а Израелците, пак, се обидуваат да инвестираат во поевтини недвижнини со цел да го додадат, реновираат и да го препродадат по повисока цена.

„Израелските инвеститори имаат основна карактеристика во споредба со другите инвеститори во регионот на Халкидики бидејќи бараат недвижен имот по ниски цени, додека грчкиот пазар бележи постојан пораст на цените“, објасни тој.

Што се однесува до интересот на македонските граѓани, Цигарас нагласи дека тие најмногу бараат помали имоти и се подготвени да платат од 60 до 70.000 евра, исто како и купувачите од Србија.

Бугарите и Романците имаат поголем буџет за купување недвижен имот на Халкидики, па Цигарас вели дека дури 70 отсто од купувачите од овие земји бараат недвижен имот до 150.000 евра. Само 12 до 15 отсто бараат куќи до еден милион евра, а останатите имаат намера да потрошат до 500.000.

Има и случаи кога нивните барања немаат паричен лимит“, карактеристично забележа Цигарас.

Колку чини метар квадратен на Халкидики?

Според податоците на порталот „Спитогатос“, во последниот квартал од 2023 година просечната цена на метар квадратен на Халкидики изнесувала 2.193 евра за метар квадратен, што е за 12,1 отсто повеќе во однос на истиот период од претходната година, кога квадратот бил 1.957 евра.

Никола Недељковиќ од компанијата Grekodom Development во интервју за Euronews Србија вели дека цените на квадратите значително се разликуваат во зависност од тоа дали се работи за стара или нова зграда.

„Реално, цената на квадрат во стара зграда е 1.800 или 1.900 евра за метар квадратен, а нагоре – се разбира, зависи од местото, додека нови згради веќе може да се најдат за 2.300-2.400 евра на попопуларни места. “, рече тој и додаде дека дефинитивно има места во кои квадратот изнесува илјада евра, но дека најчесто се работи за безусловен недвижен имот или кои се далеку од брегот.

„Цената на квадрат секако е диктирана од близината до морето и квалитетот на градбата. Освен тоа, едно е кога купуваш стан во зграда во која има уште десет станови, а друго е ако е во комплекс. што содржи базен или детско игралиште, а потоа цената скока“, додава тој.