strumica denes logo

ИЗМАМА ВО СТРУМИЦА: ЗАТВОРЕНИК ОД ИДРИЗОВО ПО ТЕЛЕФОН РЕЗЕРВИРАЛ МАСИ ЗА НАВОДНИ ГОСТИ И БАРАЛ ПАРИ ОД ГАЗДАТА ЗА ПОДАРОЦИ ЗА ГОСТИТЕ

Автор:

Датум:

март 29, 2022

Категории:

Хроника, Струмица

Автор:

Датум:

март 29, 2022

Категории:

Хроника, Струмица

На 28.03.2022 од страна на полициски службеници на СВР Струмица расчистени се неколку кривични дела „измама“ извршени на подрачјето на СВР Струмица, при што е утврдено дека сторител е Б.А. од Скопје, кој во моментов е на издржување затворска казна затвор во затворот во Идризово.

Имено, истиот ден, управител на угостителски објект во Струмица, пријавил дека едно лице, кое телефонски се претставило како претставник на правно лице, направило резервација во објектот за повеќе гости, а воедно побарало од пријавителот да даде 29.000 денари за подароци за гостите кои ќе му бидат вратени по пристигнување во угостителскиот објект.

Во консултација со јавен обвинител, по преземени мерки и активности, побараните пари се испратени на претходно посочената локација во Скопје кај Л.Л. од Скопје, по што во соработка со полициски службеници од СВР Скопје, таа е лишена од слобода. Во меѓувреме Л.Л. на ист начин добила дополнителни 27.000 , од друг угостителски објект од Струмица, чиј сопственик нешто подоцна ја пријавил измамата. Таа во разговор со полициски службеници појаснила дека во договор со Б.А. во повеќе наврати земала пари.

Истиот ден бил направен и обид за измама и во уште еден угостителски објект од Струмица. Против измамниците ќе биде поднесена кривична пријава по член 247 од Кривичниот законик.