strumica denes logo

ИЛОН МАСК ПОВТОРНО НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ: Сега „тежи“ 192 милијарди долари!

Автор:

Датум:

јуни 2, 2023

Категории:

Свет, Струмица

Автор:

Датум:

јуни 2, 2023

Категории:

Свет, Струмица

Се проценува дека нето вредноста на извршниот директор на Tesla и сопственик на Twitter сега изнесува околу 192 милијарди долари, пишува CNN.

Досега французинот Бернар Арно, извршен директор на компанијата LVMX, беше на првото место на листата на најбогати луѓе на Блумберг со 187 милијарди долари.

Маск и Арно со месеци се натпреваруваат за првото место на листата. Сепак, според пресметките на Блумберг, богатството на Арно се намали откако акциите на LVMX паднаа во средата.

Арно ја презеде лидерската позиција во декември минатата година, кога неговото богатство порасна благодарение на успехот во продажбата на луксузни производи. Тоа помогна да се зголеми вредноста на акциите на LVMH.

LVMX, како еден од најголемите светски конгломерати, е дом на престижни брендови како Луј Витон, Диор и Селин.

Маск, од друга страна, забележа исклучително брз пораст на светската листа на богати во последните години, бидејќи неговото богатство е директно поврзано со успехот на производителот на електрични автомобили Тесла. Неговото најголемо богатство доаѓа од акциите во таа компанија, во која тој поседува околу 13 отсто, наведува Блумберг.

Маск, сепак, не е поврзан само со Тесла. Тој е и извршен директор на SpaceX, компанија за истражување на вселената и сопственик на Twitter.

Акциите на LVMX оваа година пораснаа за 19,7 отсто, додека акциите на Tesla минатата година пораснаа за дури 65,6 отсто.