ИЛОН МАСК: НЕМА ДА ГИ БЛОКИРАМЕ РУСКИТЕ МЕДИУМИ НА СТАРЛИНК – ЈА ПОДДРЖУВАМ СЛОБОДАТА НА ГОВОР!

март 6, 2022

Сопственикот на SpaceX, Илон Маск, изјави денеска дека некои влади, но не и украинската, му наредиле на неговиот сателитски широкопојасен сервис Starlink да ги блокира руските извори на информации и медиумски куќи.

„Нема да го направиме тоа освен ако не сме на мета. Извинете што сме апсолутни поддржувачи на слободата на говорот“, напиша Маск на својот Твитер профил.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: