strumica denes logo

ИЛОН МАСК: Ќе дозволам Доналд Трамп да се врати на Твитер!

Автор:

Датум:

мај 11, 2022

Категории:

Струмица

Автор:

Датум:

мај 11, 2022

Категории:

Струмица

Милијардерот и нов сопственик на Твитер, Илон Маск, изјави дека по завршувањето на аквизицијата ќе ја укине забраната на гигантот од социјалните мрежи за поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој беше протеран од платформата по бунтот на 6 јануари во Капитол.

„Мислам дека тоа беше морално лоша одлука, да бидам јасен. И крајно глупава“, рече Маск, нарекувајќи го „грешка“ што „отуѓи голем дел од земјата и на крајот не резултираше со тоа Доналд Трамп да нема гласност“. Далеку од цензурирање на претседателот, истакна тој, „морално погрешниот и целосно глупав“ потег на Твитер всушност го засили неговиот глас меѓу политичката десница.

Коментарот дојде само неколку дена откако судијата во Сан Франциско ја отфрли тужбата на поранешниот претседател против Твитер, кого тој го обвини дека ги прекршил неговите права од Првиот амандман, делувајјќи како државен актер во име на Демократската партија.

Трамп беше речиси истовремено забранет од Твитер, Фејсбук, Јутјуб и други „мејнстрим“ платформи за социјални медиуми додека сè уште беше на функцијата, наводно поради загриженост дека неговите твитови за наводна измама на гласачите на изборите во 2020 година ќе претставуваат „ризик од дополнително поттикнување насилство“.

Маск постигна договор за купување на Твитер минатиот месец за 44 милијарди долари, потег што некои корисници на платформата веруваат дека ќе навести враќање во деновите на поотворена дискусија, со оглед на самопрогласениот статус на тајкунот на Тесла како „апсолутист на слободата на говорот“. Сепак, тој ги увери загрижените влади дека нема намера да ги прекрши законите што може да се усвојат за ограничување на говорот на социјалната мрежа.

Трамп претходно инсистираше на тоа дека нема да се врати на Твитер дури и ако неговата сметка, која имаше околу 89 милиони следбеници, биде вратена, тврдејќи дека наместо тоа ќе се придржува до сопствената платформа „Truth Social“.