Илон Маск ќе помогне на Турција: Подготвен да активира сателит над Турција по потрага по преживеани!

февруари 6, 2023

Компанијата на Илон Маск SpaceX е подготвена да ги активира сателитите наречени Starlink за да помогне во пронаоѓањето на преживеаните од земјотресите што ги погодија Турција и Сирија.

Додека спасувачите и жителите во моментов трагаат по преживеани под урнатините во неколку градови, експертите предупредија дека земјата е попречена од големиот недостаток на комуникации поради земјотресот.

На покана на професор од Универзитетот Јеил, тој одговори дека има клучен проблем во подигнувањето на сателит над Турција.

– Проблемот е што Турција сè уште не ги одобри сателитите Старлинк. SpaceX е подготвен да ги испрати веднаш штом ќе го сторат тоа – напиша тој на својата Маска на својот профил.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: